Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Answer:
The correct answer is letter "D": Opportunity cost.
Explanation:
Opportunity cost is described as the return of the choice selected over the potential return that could have been obtained from the choice left behind. It represents the return of the option chosen compared to the choice forgone. Opportunity costs is also defined as the return of the best next available option.
Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer:
In the given scenario, the age discrimination that Claire displays could be because she believes that:
B) older workers are not interested in learning new things.
Explanation:
A manager is someone who controls and manages the resources in a company, firm or an organization. A major management role is the hiring of new employees. Employees form the backbone of any company, the type of employees that constitute an organization are always determine if the business will be a success or a failure. Hiring employees should be taken very seriously to ensure that their qualities are in line with the organizations goals and ambitions.
In the case above, Claire who owns an editorial services firms uses age discrimination criteria to hire her employees. This is evident by the fact that the average age of her employees is 30, meaning they are still considered youths since they are under below 35 years of age. Most managers like Claire use such tactics in hiring due to their personal beliefs. Some age discrimination hiring strategies are used because the hiring managers feel like older workers are usually not interested in learning new things.