Answer:
engagement, conversion
Explanation:
Blog refers to a web page run by an individual or small group with the purpose of marketing. Blog targets to the specific audience.
In the given question,
Pedro is using a blog to promote his Afro-Cuban band. His main purpose is to bring people to the online store where they can purchase CDs.
For Pedro, the two most important measurements he tracks are <u>engagement</u> and <u>conversion</u>
Answer:
The net income earned during the year is $ 5,000
Explanation:
The first point to kn ow is the accounting equation is A=L+SE
So to calculate the opening stockholders equity we can rearrange the accounting equation to be:
A-L = SE
so opening SE is
Assets $ 50,000 - Liabilities $ 40,000 = Stockholders Equity $ 10,000
Ending Stockholders equity is:
Assets $ 35,000 - Liabilities $ 20,000 = Stockholders Equity $ 15,000
Since the question mentions that the change in stockholders equity is only due to net income, the increase of $ 5,000 represents the net income for 2019.
Answer:
2.45
Explanation:
Given that,
Stockholders equity book value = $750,500
Earnings per share = $3.00
Price-earnings ratio = 12.25
Common stock outstanding = 50,000 shares
Market price per share:
= Earnings per share × Price-earnings ratio
= $3.00 × 12.25
= $36.75
Equity book value per share:
= Stockholders equity ÷ Common stock outstanding
= $750,500 ÷ 50,000
= $15.01
Price-book ratio:
= Market price per share ÷ Equity book value per share
= $36.75 ÷ $15.01
= 2.45
Answer:
Indirect costs incurred in a manufacturing environment that cannot be traced directly to a product are treated as Product costs and expenses when the goods are sold, Option D.
Explanation:
Indirect costs are also manufacturing overheads which cannot be directly put on the product but they have to be allocated in some way. So, these are treated as 'product costs' and 'expenses' when the goods are sold. They are not period costs as per Option A and option C. Option B which says that it is product costs when incurred, which is also incorrect.
Examples of indirect costs can be accounting and legal expenses, rent, telephone expenses, salaries of administrative.
Direct costs includes the costs of direct 'labor', materials and commissions.
Answer:
3,825.2 labor hours
Explanation:
Learning rate (Unit 1 and unit 2):
= Labor hour required for 2nd unit ÷ Labor hour required for 1st unit
= 1,200 ÷ 2,000
= 0.60
Learning rate (Unit 2 and unit 3):
= Labor hour required for 3rd unit ÷ Labor hour required for 2nd unit
= 1,130 ÷ 1,200
= 0.94
Average of learning rates = (0.60 + 0.94 ) ÷ 2
= 0.77
As per learning curve calculator the value of 77% for 6 units = 4.0776
Cumulative time = Factor × Time of first unit
= 4.0776 × 2,000
= 8,155.2
Hence,
Time for next three units:
= Cumulative time - Sum of the time of first, second and third unit
= 8,155.2 - (2,000 + 1,200 + 1,130)
= 3,825.2 labor hours should Simpson plan for.