Answer:
$812.49
Explanation:
Given that
Sale value of ordinary annuity = $4,947.11
Time period = 8 years
Interest rate = 6.50%
So by considering the above information, the annual annuity payment is
$4,947.11 = Annual annuity payment × Present value annuity factor at 6.5% for 8 years
$4,947.11 = Annual annuity payment × 6.0888
So, the annual annuity payment is $812.49
The current trend that Jamila should take advantage of is by choosing to seek capital from (D) venture capitalists.
Venture capitalists are a typically a type of firm that specializes in investing on startup companies and small businesses that they believe would have great long-term growth. Generally, this type of firm not only support the business owner through financing, but also by helping them grow the business through various other types of support.
<span>A major difference between juvenile and adult courts is that juvenile courts are more likely to consider extenuating circumstances (emotional, mental, situational, etc.). Frequently, young people will only be moved to adult courts if their crime was particularly heinous, a history of rehabilitation services have not improved the situation, the young person needs a significant about of intervention, or simply that the juvenile is nearly an adult. Though there is evidence of some past intervention on Gwendolyn's behalf, we have no evidence that the crime was planned. Though she was breaking the law and one could say that the possibility of an accident was a logical conclusion, there is (based on this) no evidence that she went out with the intention of hurting or killing someone. Also, given that she is still a minor and at an age when her reasoning abilities are not fully formed, she honestly may not have been able to make that connection.
So, no, she should not be tried as an adult. However, she should serve actual time in a center, receiving rehabilitative services and completing community service in order to balance out some of the horror she has brought into the world through the death of a child.</span>
Answer:
13.968%
Explanation:
Discount is defined as a deduction from the selling price of a product, and it is used as a way to attract more customers by using price advantage compared to competitors.
The following formula can be used to calculate discount
Discount rate = Rate of return + Competitor's beta (market risk premium)
Discount rate = 0.031 + 1.43(0.076)
Discount rate= 0.13968= 13.968%
Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following formula:
Purchase price= $67,560
Salvage value= $6,900
Useful life= 6 years
<u>To calculate the depreciation expense under the straight-line method, we need to use the following formula:</u>
<u></u>
Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)
Annual depreciation= (67,560 - 6,900) / 6
Annual depreciation= $10,110
<u>2022:</u>
Annual depreciation= (10,110/12)*3= $2,527.5
<u>2023:</u>
Annual depreciation= $10,110