Answer:
a. 4,000 parking spaces
b. $10 per day
c. 4,000
Explanation:
a. If students pay for a permit, and not a daily fee:
the demand equation is Qd = 10,000 and Qs = 16,000
So, the shortage is
= 20,000 - 16,000
= 4,000 parking spaces
b. If the university charges a daily fee so the equation will be
Qd = Qs
20,000 - 400P = 16,000
4,000 = 400P
P = $10 per day
c. An increase in demand will be
Qd = 24,000 - 400P
To keep the price at $10
Qs = 24,000 - 400 × (10)
= 20,000
now,
More spaces required is
= 20,000 - 16,000
= 4,000
Answer:
160%
Explanation:
From the question above Cosi company is expected to incur $800,000 of overhead during the next period.
They are also expected to use 50,000 labor hours at a cost of $10 per hour
The first step is to find the estimated direct labor costs
= 50,000 × $10
= $500,000
Estimated direct labor cost= $500,000
The next step is to find the estimated overhead rate
Estimated overhead rate= Estimated overhead/Estimated direct labor costs
= 800,000/500,000
= 1.6 × 100
= 160%
Hence the predetermined overhead rate for Cosi company is 160%
The law of diminishing marginal utility states that as a
person increases consumption of a good while keeping consumption of other
products persistently then there is a drop in the marginal utility<span> that person descends from consuming each extra unit of
that product. So the answer is letter C.</span>
Answer:
$200
Explanation:
As for the information provided,
Quality control rate = 
Machine operation = 
Material Handling = 
Miscellaneous Overhead = $
The order of 1,000 laser printers
Require:
Quality control cost = $60
265 = $15,900
Machine operation = $100
225 = $22,500
Material Handling = $40
5 = $200
Miscellaneous Overheads = $10
740 = $7,400
Therefore, correct option is:
$200
Answer:
The firm will realize $1,640,000 on the sale net of the cost of hedging.
Explanation: