Answer:
D.
Municipal bond because the equivalent taxable yield is 6.6%
Explanation:
we should make the important difference that municipal bonds are tax free while corporate bonds don't.
Therefore we should solve for the after tax rate fo the corporate bond:

The corporate bond as a yield of 4.5% after taxes which is lower than the municipal bond. This make it more attractive
We can also solve for the pre-tax rate of the municipal bond:

the municipal bonds would be equivalent to a 6.6% corporate bonds.
This makes option D correct.
Discount rate = 27%
Rate before discount = $125 per night
Rate after discount = 125-27%of 125
= 125-33.75 = $91.25
Total nights = 8
Total amount to be paid = 91.25*8 = $730 (answer)
Answer:
Explanation:
If I was Frank I wouldn’t have disclosed the information from one company to the next, it is unethical and with an NDA information shouldn’t be passed on. Even though, it may have been an opportunity for the company he got hired and a threat to the company he disclosed the information from.
Answer:
The excess cash for April at the end is $33000. So option B is the correct answer.
Explanation:
The excess is the additional cash held at the year end in addition to the desired reserve. The ending cash balance can be calculated as,
Ending cash balance = Opening cash balance + Cash Receipts for the month - Cash payments for the month
Ending cash balance = 8000 + 75000 - 40000 = $43000
Out of the $43000 ending cash balance, the desired reserve is $10000. Thus,, the excess cash for April is,
Excess cash = 43000 - 10000 = $33000
Answer:
correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Explanation:
given data
assets = $50,000
fair market value = $60,000
basis = $65,000
adjusted basis before distribution = $34,500
liquidation in cash = $30,000
to find out
amount and type of loss should Cadwallader recognize on tax return
solution
we know here adjusted basis before distribution and liquidation in cash so we will get here amount and type of loss that is
amount and type of loss = adjusted basis before distribution - liquidation in cash
amount and type of loss = $34,500 - $30,000
amount and type of loss = $4500 long term loss
so correct option is b. $4,500 long-term capital loss