Answer: $ 30,290,000
Explanation:
For this question, the transportation table has been addressed below.
“X” indicates that there will be no possible production in the specific cell.
(i) The total cost of optimum production plan = (50,000 x 50) + (50,000 x 78) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (20,000 x 91) + (40,000 x 88) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (40,000 x 85) + (50,000 x 50) + (2,000 x 75)
= $ 30,290,000.
Therefore, the cost of the plan will be $30,290,000.
Answer:
The Final Value is $40,305.56
Explanation:
Giving the following information:
Gerry deposits $1,500 at the end of each quarter for five years.
Interest rate= 12% quarterly compounding
To calculate the final value, we need to use the following formula:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= quarterly deposit= 1,500
i= 0.12/4= 0.03
n= 5*4= 20
FV= {1,500*[(1.03^20)-1]} / 0.03
FV= $40,305.56
Answer:
The $600,000 amount is required to financing so that the cash conversion cycle can be supported
Explanation:
For computing how much financing is required, first we have to compute the cash conversion payable which is shown below:
Cash conversion cycle = Average age of inventory + Average collection period - average payment period
= 65 + 60 - 65
= 60 days
Now, we have to apply the financing formula which is shown below:
= Firm total annual outlays for operating cycle investment × cash conversion cycle ÷ total number of days in a year
= $3,650,000 × 60 days ÷ 365
= $3,650,000 × 0.16438
= $600,000
Hence, the $600,000 amount is required to financing so that the cash conversion cycle can be supported
Net income is also called net profit. Its formula is: Net income= Total Revenue-Total expensesTotal revenue: 1,000,000Total expenses and taxes: 500,000Net income= 1,000,000-500,000Net income= $500,000