Answer:
The first option is correct
Explanation:
The number of stock repurchased need to first of all be determined.
The number of shares repurchased is the cash paid for repurchase of shares divided market price of $37.50
Number of shares repurchased=$187,500/$37.50=5,000 shares
number of shares outstanding after repurchase=30,000-5,000=25,000 shares
revised earnings per share=previous earnings per share*previous shares outstanding/the shares outstanding after repurchase
revised earnings per share=$1.22*30,000/25000=$1.464
P/E ratio=market price per share/revised earnings per share=$37.50/$1.464=25.61
Answer:
The correct answer is $7,056.46
Explanation:
Giving the following information:
You want to save sufficient funds to generate an annual cash flow of $55,000 a year for 25 years as retirement income. How much do you need to save each year if you can earn 7.5 percent on your savings?
Final value= 55,000*25= 1,375,000
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (1,375,000*0.075)/[(1.075^38)-1]= $7,056.46
The task of a crisis management team is to mitigate conflict. A crisis management team is effective when crisis is preemptively identified and scenarios for resolution are in place. A crisis management team should promptly acknowledge crisis to employees and shareholders.
Answer:
The subtract will increase in inventory ($5000)
Explanation:
The decrease in inventory is a decrease in cash flow indirect method
Answer:
$6450
Explanation:
Given that
Monthly gross income = 3500
Monthly operating expenses = 1100
Tax rate = 25%
Annual cost recovery expenses = 3000
Recall that, taxable income is income less expenses.
Therefore,
Annual gross income = 3500 × 12
= 42000
Annual operating expense = 1100 × 12
= 13200
Thus,
Taxable income = 42000 - 13200 - 3000
= 25800
Tax liability = tax rate × taxable income
= 0.25 × 25800
= $6450