Explanation:
The computation of the number of slacks in the project A when it is finished is
= Total completion time -- Task A planned days - Task B planned days - Task C planned days
= 25 days - 9 days - 5 days - 8 days
= 3 days slack
Simply we subtract the total planned days taken by each task from the total completion time on a project so that the number of slacks has come
Therefore, it came positive 3 slacks time
Answer:
Job 765 Job 766
Direct material $5,670 $8,900
Direct labor $3,500 $4,775
Overhead $5,400 $8,800
(27*200) (44*200)
Total Job cost $14,570 $22,475
b) Cost per unit = Total job cost/unit produced
Job 765 = $14,570/152 units
Job 765 = 95.86
Job 766 = $22,475/250 units
Job 766 = 89.90
Answer:
1. Which might be Tommy’s best argument to collect from Thacker?
A. An implied contract was formed.
2. Which is an example of a situation where intent to make an offer may be lacking?
D. All of the above.
3. Which is an example of a material (essential) term required to be included in an enforceable contract?
D. All of the above.
4. Which is not a way that an offer can be terminated by action of the parties?
B. Offeror performs acts inconsistent with the existence of the offer (e.g., transacts the same business with a different offeree).
Explanation:
The contract existing between Tommy and Thacker can be implied or express. The legally-binding obligation that derives from the actions, conduct, or circumstances of Tommy and Thacker creates an implied contract with the same legal force as an express contract. On the other hand, an express contract is voluntarily entered into and agreed on verbally or in writing by two or more parties.
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
She will be paying you $39,769 at the end of this year, $79,538 at the end of next year, and $119,307 at the end of the year after that.
The interest rate is 11.7 % per year.
A) We need to use the following formula:
NPV= Cf/[(1+i)^n]
NPV= 39769/1.117^1 + 79538/1.117^2 + 119307/1.117^3
NPV= 184,958.1
B) We need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 287,929.41