Solution
Given :
Standard direct labor hours = 4.6 hours per unit
Standard variable overhead rate = $ 4.60 per hour
Actual direct labor hours worked = 9400
Actual variable overhead incurred = $ 44,940
Number of units of N06C = 2100 units
Therefore, output absorbed, V.OH = SHAO x budget OH/hr
= (2100 units x 4.6 per unit) x $ 4.60 per hour
= $ 44,436
The Input Absorbed V.OH = actual hours x budgeted OH/hour
= 9400 x $ 4.60 per hour
= $ 43,240
Therefore, the variable overhead rate variance is = $ 43,240 - $ 44,436
= $ 1196 (U)
A leader who is high in initiating structure is most likely
to engage to the following;
<span>·
</span>When it comes to deadlines, the leader most
likely emphasizes the meeting of this deadlines
<span>·
</span>The leader is likely to expect from its workers
the standards of their performance to be maintained
Answer:
c. buying rupees from National Bank at the ask rate and selling them to American Bank at the bid rate.
Explanation:
- Locational arbitrage is a strategy in which one seeks profits from the difference in exchange rates for the same currency at different banks.
- In our case for locational arbitrage one will have to buy Indian rupee from National bank at the ask rate and then sell them to American bank at the bid rate to make profit.
Answer:
B. a decrease of $30,000
Explanation:
The computation of company’s overall profit is shown below:-
To continue = Contribution margin - Fixed cost
= $65,000 - $70,000
Loss = $5,000
To Discontinue = Unavoidable fixed cost ÷ 2
= $70,000 ÷ 2
= $35,000
So, Net Loss = To continue (Loss) - To Discontinue
= $5,000 - $35,000
= $30,000
Therefore there is a decrease of $30,000