Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
Answer: Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Explanation:
OPTION 1
A buyer pays 60 monthly instalments and the interest rate is 0%. This tells us that there is no interest the value of the debt (Which is the price of 2003 Protege S hatchback) will not increase over the period of 60%, with this option time value of money is not considered.
Option 2
The buyer receives a Rebate of $3600 if the car is paid for in cash. The buyer qualifies for a loan at an effective rate of 7% per annum. The amount of a loan will be the Price of a 2003 Protege S Hatchback. Assuming the Loan will also ave a period of 60 months, The Total amount Payable over the period of 60 months equals Loan Monthly payments multiplied by 60 months. The buyer receives a rebate of $3600, therefore The Net Amount Payable for Option 2 financing is found by multiplying Loan monthly payments by 60 months then subtract the Cash Rebate received of $3600
Let us now compare the two options to find out how Large must the Car be for option A to be preferable.
Y = The Price of a 2003 Protege Hatch Back, Which also equals the amount of debt over a period of 60 years (option A has no interest)
Monthly Payments of a loan = P
number of Periods = 60 months
Debt in 60 months versus Loan payments multiplied by 60 months - rebate
Therefore Y ∠ P x 60 months - $3600
Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Answer:
$400,000
Explanation:
The computation of goodwill is shown below:-
Fair value of assets = $3,200,000
Fair value of liabilities = $1,200,000
Cash paid for southern = $2,400,000
Acquired Net assets = $2,000,000
Net assets acquired = Fair value of assets - Fair value of liabilities
= $3,200,000 - $1,200,000
= $2,000,000
Goodwill acquired = Cash paid for southern - Acquired Net assets
= $2,400,000 - $2,000,000
= $400,000
Answer:
Demand curve for Sheila's plates and cups

Explanation:
we have to write the demand function for Shiela's

we solve for a solving for the line that cross two points:




Then we solve for b:


b = 22.5
Last we build the demand curve

Answer:
c. the well-being of sellers.
Explanation:
A surplus is the amount by which the quantity supplied of a good exceeds the quantity demanded of the good.
Producer surplus is the amount a buyer is willing to pay for a good minus the cost of producing the good.
On the other hand, consumer surplus is the amount a buyer is willing to pay for a good minus the amount the buyer actually pays for it.
Hence, an export subsidy will increase producer surplus.
In conclusion, producer surplus directly measures the well-being of sellers.