Answer:
3.33%; 9%
Explanation:
Given that,
Expected dividend next year = $1.50
Trading at = $45
Expected growth rate per year = 9 percent
Dividend yield = (Expected dividend next year ÷ Trading amount) × 100
= ($1.50 ÷ $45) × 100
= 0.0333 × 100
= 3.33%
The capital gain of JUJU is same as the expected growth rate i.e 9 percent.
Responda:
Por favor, verifique a explicação
Explicação:
O método de dupla entrada simplesmente se refere a um princípio contábil em que cada transação realizada tem um registro duplo, ou seja, se uma operação de crédito é realizada, o débito correspondente é registrado, da mesma forma, quando ocorre um débito, o lançamento a crédito correspondente também é registrado ao lado.
No cenário acima, a entrada de débito do ativo adquirido pelo cliente à vista de R 3.400 enquanto a vale Lirios Ltda é creditada com o dinheiro recebido na venda de seu ativo.
Ativo Caixa R $ 3.400 - - - - Débito
vale Lirios Ltda (ativo) R $ 3.400 - - - crédito
The answer is marginal revenue (MR) curve above $22.
Explanation:
Jim and Lisa Groomers will maximize its accounting profit when taking it to 0 its economic profits when marginal revenue = marginal costs.
Economic profits are not the same as accounting profits because they include the opportunity costs of investing the money somewhere else. That is whythe long run firm is not able to make economic profits since as they exist, new competitors will enter the market. But in the case of the shoert run, the firms are able to make economic profit, but by doing so, they cannot maximize their accounting profit.
Economic profit = account profit = Opportunity profit
Opportunity cost are extra costs or benefitslost from choosing one activity or investment over another one.
What are the choices? A trade off in this situation would be where she takes money out of her other budgets to put toward this one, for example, if she took 3 dollars out of her jewelry budget and put those 3 dollars into her t-shirt budget to buy the 8 dollar shirt.
Answer:
5.657%
Explanation:
Data provided:
Face value = $1,000
Current market price = $640
Time of maturity, t = 8 year
Now,
the compounding formula is given as:
Face value = Current amount × 
where,
r is the rate i.e pretax rate of debt
n is the number of times the interest is compounded i.e for semiannual n = 2
thus, on substituting the values, we get
$ 1,000= $ 640 × 
or
1.5625 = 
or
= 1.0282
or
r = 0.05657
or
pretax cost of debt = 0.05657 × 100% = 5.657%