Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
Answer:
Option D
Explanation:
Given that she is a recent graduate, she still has school loans to pay off, and therefore, she would be cash strapped and unable to get loans from banks because she probably does not have a good credit score.
Therefore, the correct answer would be option D
Answer:
55.58
Explanation:
Data provided in the question;
Initial demand per month, Q₁ = 3
Final demand per month, Q₂ = 5
Initial price, P₁ = $33,200
Final price, P₂ = $33,500
Now,
elasticity of demand using midpoint method is calculated as :
=
or
= 
on substituting the respective values, we get
= 
or
= 
or
= 
= 55.58
Answer:
A. Assuming that employees would understand the content of the PowerPoint slides
Explanation:
One of the most common mistakes that can be made is assuming that the receiver on the other end of the communication chain would understand quite well, what message, you as the sender, is passing across.
In the scenario cited in the question above, the new benefit offerings that have been developed after the overhauling, of which Mike has taken his time to explain in a power point presentation just few months before employees would be required to enroll for the program, must have been misunderstand by the employees. The multiple emails reveals that the employees do not really understand the content, and this comes as a surprised to Mike. We can infer that Mike must have made the mistake of assuming that the employees would understand the content of the PowerPoint slides.