Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000
Answer:
B
Explanation:
moneys always good motivation
Snellen chart is an eye chart that can be used to measure visual acuity by determining the level of visual detail that a person can discriminate. The newborn's vision is estimated to be 20/200 on the Snellen eye examination chart. This means the new born can see at 20 feet what a normal adult can see at 200 feet.
Answer: (D) Competing
Explanation:
According to the given question, Sharon is one of the chair-person of a local non-profit organization and usually in her free time she selected the various types of ideas, thoughts and then forced her ideas on the other organizational members.
So, on the basis of the given concept she is using the competing approach to conflict as this type of approach is typically used for making quick decisions for the purpose of resolving various types of problems or issue is an organization. This is also known as the conflicting management style.
Therefore, Option (D) is correct answer.
Answer: Both ‘8.2%’ and ’14.6%’ are descriptive statistics.
Descriptive statistics summarize and describe the features of the data in a study or survey numerically.
In this question, the information just tells us the percentage of people who had a particular opinion for a given question. Hence these percentages describe the data.