Answer:
Tennis racquet cost is $76.71 per unit
Badminton racquet cost is $73.67 per unit
Price of badminton racquet at 30% mark-up is $95.77
Explanation:
I calculated the cost of each racquet as well as their prices in the attached excel file.
I started I added all prime costs(direct materials plus direct labor costs) to overhead costs.
After having arrived at total manufacturing costs, I divided them by volume of each product to arrive at cost per unit.
I then marked up the cost by 30% to determine market price per unit.
Answer:
<em>Inspirational Appeal</em>
Explanation:
Inspirational Appeal happens when <em>the traditional transition leader uses motivation mostly in downward fashion to affect maximum performance in a group.</em>
The leader ultimately ties the intended action or result to a set of principles and beliefs which the group honors.This panders to emotions, which are a primary motivating driver.
An instance is when a new leader shares their ambition for future success and not only receives assistance by doing so, but also sparks passion for significant change.
Motivation and inspiration often involves behavior modelling and example setting for someone else to pursue.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
Answer:
B. 9.0 times.
Explanation:
Accounts Receivable Turnover (ART) = Net credit sales/ Average accounts receivable
Net credit sales = <em>$7,200,000</em>
Average accounts receivable = (beginning AR - ending AR) /2
Average Accounts receivable = ($820,000 + $780,000)/2
Average AR = <em>$800,000</em>
Therefore Accounts receivable turnover = $7,200,000/800,000 = 9.0 times
Answer:
Acquire skills and knowledge that are valuable to firms in both manufacturing and service sectors
Explanation:
Manufacturing and service operations answer different questions and formulate different strategies when it comes to planning and managing the way in which an organization is run.