Answer:
$3.5 million
Explanation:
Data given in the question
Book value of the division assets = $33.50 million
Fair value of the division assets = $30 million
The sum of estimated future cash flows generated = $38 million
So, by considering the above information, the amount of impairment loss is
= Book value of the division assets - fair value of the division asset
= $33.5 million - $30 million
= $3.5 million
Since the fair value is less than the book value so the difference should be recorded as an impairment loss
Answer:
The Journal entry are as follows:
(i) On May 31,
Miscellaneous Expense A/c Dr. $50
To cash A/c $50
(To record bank service charges)
(ii) On May 31,
Supplies A/c Dr. $18
To cash A/c $18
(To record difference in recording)
Workings:
Supplies = $97 - $79
= $18
It would be best presented as <span>movement from inside the PPF onto the PPF
The curve of </span>The production possibility frontier (<span>PPF) will show the curve that project/depict the possibilities for maximum output possibilities for two different goods. The projection that shown by the PPF is created with the assumptions that all resources are used efficiently.</span>
Answer:
December 31 Salaries & wages expense 3600 Dr
Salaries & wages Payable 3600 Cr
Explanation:
The pay week is of 5 days starting from Monday to Friday. The wage per day is,
wage per day = 6000 / 5 = $1200 per day
The adjusting entry is made based on the accrual or matching principle which follows that the expenses and revenue relating to a particular period should be matched and recorded in their respective periods.
Thus, the wage expense for 3 days ending 31 December will be recorded as wages expense on 31 december for 1200 * 3 = $3600
The credit against this entry will be wages payable as the wage will be paid on January 2.
Answer:
Administrative.
Explanation:
The ways in which organizations use the system to provide information for day-to-day decisions about salary, benefits, and recognition programs falls under the <u>Administrative</u> purpose of a performance management system.
Performance management system: It is a system used to evaluate the performance of the employee and rewarding them on the basis of their performance. It also helps in defining the required role of an employee in a given time, which creates transparency in the evaluation process. It serves as a basis for improving employees' knowledge and skills, which motivate employee for better performance.
There are three purposes of performance management:
- Strategic purpose.
- Administrative purpose.
- Developmental purpose.
Strategic purpose: It is defined as how effective performance help the organization to grow.
Administrative purpose: It is defined as how organizations use the system to provide information for day-to-day decisions about salary, benefits, and recognition programs.
Developmental purpose: It is defined as how system helps organization in developing employee´s skill and knowledge.