The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer:
$2,000
Explanation:
Usually, the landlord is required to notify the tenant if he/she plans to sell the property, but regardless of who owns the property (the original landlord or a new landlord), the contract terms are valid and must be honored by both the current landlord and the tenant.
The new owner immediately became the new landlord and he/she assumed all the responsibilities stated in the lease contract. Since the lease contract stated that the "lessor (landlord) agreed to maintain all structures on the property in good repair", the new landlord must pay for any necessary repairs.
Answer:
d. It has high levels of job embeddedness.
Explanation:
Job embeddedness as described and originated by Mitchell et al(and colleagues) are the various factors that influence or bring about job retention or simply keeps one at a particular job or an organization hence reducing job turnover. Under job embeddedness, an employee is likely to stay in an organization and not leave if he feels a connection to it which could be in terms of his connection to his team or colleagues in the organization or other things outside the organization like family. Job embeddness was meant to improve on traditional models of job turnover that only incorporated such factors as job satisfaction, job alternatives and employers commitments. A high level of job embeddedness is likely in Elmer Inc because there is likely to be alot more connection amongst staff as the work environment makes this very much possible.
Answer:
Résumé search programs often search for _____.
a.
nouns
b.
verbs
c.
adjectives
d.
participles
Explanation:
the answer is a. noun I took this test
Answer:
b. The economic cost of going to the pub is £40.
Explanation:
The correct option is - b. The economic cost of going to the pub is £40.
Reason -
Economic cost = Cost actually incurred to choose an option + opportunity cost
Now,
We know that
Opportunity cost is the value of next best alternative forgone.
Now,
Net benefits while the person going to Pub = 50 - 30 = £20
Net benefits while the person going to Theatre = 60 - 50 = £10
So,
The opportunity cost = £20 - £10 = £10
∴ we get
Economic cost of going to the Pub= £30 + £10 = £40