Answer:
option (d) $929.42
Explanation:
Data provided in the question:
Coupon bonds payments = 5.65% semiannual
Yield to maturity, r = 6.94% = 0.0694
Face value = $1000
Now,
Coupon bond payments =
× $1,000
= $28.25
market price per bond = Payment ×
+
Here,
n is the maturity period and 2n is due to the semiannual payments
Thus,
market price per bond = $28.25 ×
+
= $28.25 × 10.942 + 620.3
= $929.42
Hence,
The answer is option (d) $929.42
Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following formula:
Purchase price= $67,560
Salvage value= $6,900
Useful life= 6 years
<u>To calculate the depreciation expense under the straight-line method, we need to use the following formula:</u>
<u></u>
Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)
Annual depreciation= (67,560 - 6,900) / 6
Annual depreciation= $10,110
<u>2022:</u>
Annual depreciation= (10,110/12)*3= $2,527.5
<u>2023:</u>
Annual depreciation= $10,110
Answer:
c. more than $78.02 billion in exports
Explanation:
The nation of Brazil had imports of $78.02 billion in 2018 and had a positive trade balance. This means that Brazil has exports of greater than $78.02 billion. That if a country's exports go beyond its imports, it is claimed that the country has a positive balance of trade. It indicates that Brazil has exports of greater than $78.02 billion.
Hence, the correct option is c.
Answer:
$179,950
Explanation:
For determining the overhead applied first we have to find the predetermined overhead rate based on the estimated cost which is shown below:
Predetermined overhead rate is
= Estimated overhead cost ÷ estimated direct labor cost
= $174,000 ÷ $87,000
= $2
Now the applied overhead is
= Predetermined overhead rate × actual direct labor cost
= $2 × $89,975
= $179,950
We simply applied the above formula so that the overhead applied could come