Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
Revenue: $500,000
Shoes: $250,000
Shoe boxes: $1,000
Advertising: $500
Rent: $1,000
Depreciation: $25
Knowing she has sold 5,000 pairs, assume the company wants to launch a Black Friday promotion, where she would discount her shoes by 10%. How many more shoes would she have to sell to justify this promotion?
A. 25.13% more shoes
B. 20.08% more shoes
C. None of the above, but I could calculate this with the information I am given.
D. None of the above, I cannot calculate this with the information I am given.
Answer:
Option A. 25.13% more shoes
Explanation:
Cost Benefit analysis would be useful here to acknowledge what percentage of shoe sales is required to justify the promotion.
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $500,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $247,475
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $450,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $197,475
Now we can calculate how much additional sales must be required to justify the promotion.
Sales Increase Required = (Initial Profit - Before Promotion) / Profit After Promotion
Sales Increase Required = ($247,475 - $197,475) / $197,475
Sales Increase Required = 25.31% which is close to option 1, hence Option 1 is correct here.
Answer and Explanation:
A lot of the information and suggestions in this section assume a staff of at least five or six members, which is the number at which sustaining internal communication can become particularly difficult. This is not meant to imply that smaller organizations don't have internal communication needs, or that the need for good internal communication is any less in an organization with three staff members than in one with 30. If your staff is larger than one, internal communication is an issue that you can't afford to ignore. Most of the material that follows is relevant to small organizations as well as large ones. This section will help you establish an atmosphere and set up systems that will lead to good internal communication and to the effectiveness of your organization.
Answer:
True
Explanation:
Overhead is the total of indirect cost that is involved in the production of a good. An overhead could be made up of a budgeted cost or actual cost. Overhead is appropriate when it does not exceed 35% of the total revenue.
Because a large company could produce different goods, those goods undergo different process and as result of that, require different costs of production.
For this reason, departmental overhead rates are calculated to ensure that every part of the company has its own production cost and expenses set aside rather than having a general or single company overhead rate which could favor some departments and not favor some other departments.
Cheers.