Answer:
% people filed taxes = [Number of filed their taxes / Total number of people]100
Explanation:
% people filed taxes = [Number of filed their taxes / Total number of people]100
Assume;
Number of filed their taxes = 100
Total number of people = 1,000
% people filed taxes = [100/1000]100
% people filed taxes = 10%
Answer:
Logistics
Explanation:
Logistics is the process of managing the movement of merchandise or resources from their point of origin to the intended consumer. Logistics in an organization is the management of mobility and storage activities undertaken by the company. Logistics management will involve the identification of distributors and suppliers of the company's products.
Poor logistics will hurt business performance. If the company's products are not available for consumers to buy, low sales will be realized. An inefficient logistics system will make company products expensive. As a result, the company's goods becomes uncompetitive in the market.
Answer:
c) 3.28.
Explanation:
Computation for the company's inventory turnover for Year 2.
Using this formula
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Let plug in the formula
Inventory Turnover=$390,000/[($121,000+ $117,000)/2]
Inventory Turnover=$390,000/$238,000/2
Inventory Turnover=$390,000/119,000
Inventory Turnover=3.277
Inventory Turnover= 3.28 (Appropriately)
Therefore the company's inventory turnover for Year 2 is 3.28
Answer:
Variable Overhead Rate Variance $
Variable Overhead Efficiency Variance $
Variable Overhead Spending Variance $
Explanation:
Variable overhead rate variance = actual variable overhead - (actual direct hours x standard rate) = $9,510 - (16,200 x $0.80) = $9,510 - $12,960 = -$3,450 Favorable
Variable overhead efficiency variance = (actual labor hours - standard hours) x standard rate = (16,200 - 15,120) x $0.80 = 864 Unfavorable
Variable overhead spending variance = actual hours x (actual rate - standard rate) = 16,200 x ($0.59 - $0.80) = 16,200 x (-$0.21) = -$3,402 Favorable
How to calculate Open-to-buy:
Open-to-buy = planned purchases - (orders received + merchandise ordered)
Planned purchases = $2,500
Received orders = $1,200
Ordered merchandise = $700
Open-to-buy = $2,500 - ($1,200 + $700)
Open-to-buy = $2,500 - $1,900
Open-to-buy = $600