Answer:
The correct answer is 5%.
Explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
We can calculate the growth rate by using following formula:
Growth rate = (Dividend of 3rd year ÷ Dividend of 1st year)^1/2 -1
By putting the value in the formula, we get
Growth rate = ($4.41 ÷ $4 )^1/2 - 1
= ( $0.41)^1/2 -1
= 0.05 or 5%
Answer:
C
Explanation:
Performance management strategy goal or purpose is to provide a system through which better results can be obtained from the organization, teams, and individuals by having an understanding of how to manage performance within an agreed framework of planned goals, standards, and competence requirements.
It also aims aims at building a high performance environment for both the individuals and the teams so that they jointly take the responsibility of improving the business systems on a continuous basis and at the same time upgrading their own skills within a leadership framework. Its purpose is to enable goal clarity to makeď people do the right things in the right time. The main objective of a performance management system is to achieve the capacity of the employees to the full potential in favor of both the employee and the organization, by making a clear distinction of roles, responsibilities and accountabilities, required competencies and the expected behavior
Answer:
If the company's volume increases to 3,900 units, the total cost per unit will be $69 per unit
Explanation:
Variable cost per unit = variable cost/3,400 = $132,600/3,400 = $39
If the company's volume increases to 3,900 units:
Total Variable cost = Variable cost per unit x 3,900 = $39 x 3,900 = $152,100
Total fixed cost will not change = $117,000
Total cost = Total Variable cost + Total fixed cost = $152,100 + $117,000 = $269,100
The total cost per unit = Total cost/3,900 = $269,100/3,900 = $69 per unit.
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
Answer:
Consider the following explanation
Explanation:
I imagine that the social cultural measurement that can clarify this circumstance and how it played out is decisiveness. I imagine that emphaticness was utilized and can help this clarification since confidence is characterized as "managing the level of encounter and straightforwardness that is fitting and beneficial."
Now to China and Bo Chen, this could have come as being commonplace since they have a low-decisiveness culture contrasted with different nations. At the point when Judith calls him "Bo" rather than "Mr. Chen" it can be clarified as an indication of ease and put stock in originating from Judith. Individuals and societies with low confidence frequently utilize delicate and lovely dialect and stress correspondence and utilize agreeable dialect, for example, they did here.
The best social measurement & cultural dimension that best clarifies this circumstance is future introduction (FO). Future introduction is characterized as "includes how much societies will forfeit current needs to accomplish future needs."
For this particular circumstance, the organization Judith works for is seeking after a long haul association with Bo Chen's organization (Shunde Manufacturing Company). In doing as such, she needs to wind up versatile and trusted by Chen's organization, so the toast is an indication of regard despite the fact that her primary objective is to get serious, this a stage in traveling that way.