Answer:
$5,000
Explanation:
The computation of the amount that should be reported for net financing cash flows is shown below:
Cash flows from financing activities
Receipt from the bank for long-term borrowing $6,000
Less: dividend paid -$1,000
Net cash flows from financing activities $5,000
The positive amount represents the cash inflow and the negative amount represent the cash outflow and the same is to be considered
Answer:
B. Payment of cash dividend
Explanation:
Payment of stock dividend, declaration of cash dividend or stock split does not involve outflow of cash. Hence, they do not form part of cash flow statement.
A stock dividend is a dividend payment made in the form of additional shares rather than a cash payout.
Answer:
<em>Incomplete question is "2. What journal entry should Johnson record to recognize bad debt expense for 2021? 3. Assume Johnson made no other adjustment of the allowance for uncollectible accounts during 2021. Determine the amount of accounts receivable written off during 2021 4. If Johnson instead used the direct write-off method, what would bad debt expense be for 2021?"</em>
1. Gross accounts Receivable = Allowance Account balance at beginning / 10%
= $30,000 / 10%
= $300,000
2. Year Account Title Debit Credit
2021 Bad debt expense $105,000
($500,000*10% + $55,000)
To Allowance for Doubtful Accounts $105,000
3. Accounts receivable written off = Beginning balance of Allowance Account - Ending Balance of Allowance account
= $30,000 - (- $50,000)
= $30,000 + $50,000
= $80,000
4. Bad debt expense for 2021 (direct write off method) = Amount written off = $80,000
Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Answer:
Dividend yield is 2.91 %.
Explanation:
Dividend yield = Annual Dividend per Share / Stock Price per Share × 100
<em>where,</em>
Annual Dividend per Share = Total Dividends ÷ Total Number of Shares
= $835 ÷ 500
= $1.67
<em>then,</em>
Dividend yield = $1.67 / $57.48 × 100
= 2.905 or 2.91 %