Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
Answer:
Option c is the correct answer.
Explanation:
The depletion expense or charge for the period can be calculated using the following formula,
Depletion expense = [(Cost - Salvage Value) / Total units expected to be mined] * Units mined during the period
Depletion expense = [(1500000 - 250000) / 2000000] * 150000
Depletion expense = $93750
The entry to record the expense is,
Depletion expense 93750 Dr
Accumulated depletion 93750 Cr
So, option c is the correct answer.
Answer:
The correct option is C,job enrichment
Explanation:
Job enlargement refers adding additional tasks to an employee's job description and it is done for different reasons. The chief possible motive for job enlargement could be prepare the employee for a higher role.
Satisficing on the job involves ensuring one is able to attend to tasks one is saddled with in order to achieve a balance between different stakeholders' expectations instead of prioritizing one's stakeholder's need over another.
Job enrichment is a way of encouraging employees to give out their best output by assigning to them jobs previously reserved for more senior employees
Job design implies making decision on a job description by considering tasks that could be combined and performed by a single employee
Job development is about appraising an employee with a view to discovering his growth needs on the job and make adequate arrangement in terms of training to enable the employee to bridge the skills gap
The bone contention here is between options A and C,but C is preferred since the additional tasks are tasks previously meant for one's managers.
Answer:
The company’s profit margin for the current year ended December 31 (rounded to the nearest decimal point) is 20%
Explanation:
Use the following formula to calculate the Profit Margin
Profit Margin = 
Where
Net Income = $20,000
Net Sales = $100,000
Placing values in the formula
Profit Margin = 
Profit Margin = 0.2 x 100
Profit Margin = 20%
Answer:
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Explanation:
The answer is
c.Create, Vinyl, Digital, and Record
Since Create Inc. which is a domestic corporation, owns 100% shares in two enterprises. One is Vinyl Ltd. which is a foreign corporation and the other is Digital Inc. which is a domestic corporation. And Create Inc. also happens to own 12% shares in a domestic corporation named Record Inc.
Now since Create Inc. owns shares in all the three corporations, all these corporations's net income will be included in the Create's income statement current-year financial report.
Thus the answer is
c.Create, Vinyl, Digital, and Record