Answer:
C. Business writing uses less complex sentences, plain language, and a personable tone.
Explanation:
Characteristics of Good Business Writing. Accurate, so it leaves no room for error or misunderstanding. Clearly written, so that it is easy to understand the message and obvious what action the reader needs to take if any. Logical in structure, so the thought process of reasoning is easy to follow.
Answer:
Not impaired because the fair value of the equipment is greater than the carrying value of the asset by $120,000.
Explanation:
Impairment will happen if carrying amount is greater than the fair value of the assets, here the carrying value of the assets is 1,480,000, which is lessor than the fair value of the assets 1,600,000 by 120,000. Hence impairment will not happen so 1st option is correct.
BlackBerry, which gained significant market share in the early 2000s in the business, government, and consumer markets, lost market share because "competitors offered phones with better designs and more features".
<u>Option:</u> B
<u>Explanation:</u>
The causes BlackBerry struggled are:
- They were unable to innovate quickly enough. Apple and all the Android phone manufacturers released their phones with new operating system and physical shapes.
- That was a major disruption in the market for cell phones and BlackBerry did not follow.
The company after Chen took over BlackBerry in late 2013 to concentrate more on apps. In 2016, the team stopped manufacturing its own branded phones and is now depending on suppliers to do so. The organization now provides a lot of its software and services revenues, as well as licensing, to big corporations.
Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit
Answer:
$29,500
Explanation:
Given that,
Beginning inventory = $12,000
Ending inventory = $6,000
Purchases = $25,000
Purchase return = $1,500
Kuyu’s cost of goods sold during the period:
= Beginning inventory + Net purchases - Ending inventory
= Beginning inventory + (Purchases - Purchase return) - Ending inventory
= $12,000 + ($25,000 - $1,500) - $6,000
= $12,000 + 23,500 - $6,000
= $29,500