This is known as family branding. Family branding or also
known as umbrella branding is a marketing strategy that uses a single brand
name in marketing the products. The family branding develops familiarity in the
market due to its name and logo. This helps their new product lines to get
distinguished in the market.
Answer:
$27,900
Explanation:
The computation of adjusted cash balance is shown below:-
Adjusted cash balance = Balance at May 31 - bank service fees - NSF check
= $28,525 - $25 - $600
= $27,900
Therefore for computing the adjusted cash balance we simply deduct the bank service fee and NSF check from balance at may 31
Hence, the adjusted cash balance is $27,900
Answer:
The correct answer is B
Explanation:
Stockout or OOS stands for Out of Stock, which is event that causes the inventory to be exhausted. It occur with the entire supply chain.
In this case, Firm is facing failure for having adequate or enough supplies on hand, which result in the lost sales amounts to $175,000. It is representing the Stockout in the inventory management costs.
Answer:
Explanation:
Suppose there is one perfect competitive market for wheat There are 90 firms in that industry.
Consider the Table 1 given below:
Table 1: Industry supply
MC individual Quantity (9) Industry quantity (Q)
25 30 30*90=2,700
40 35 35*90=3,150
55 40 40*90=3,600
70 45 45*90=4,050
Take possible MC (Marginal cost) with their respective individual. Calculate the industry supply by multiplying 90 with the firm's individual quantities as shown in Table 1 above.
Going by the graphical diagram in the attached image below, we can derive that:
The orange line represents the industry supply. The lower and higher orange represents the lowest and highest quantity respectively.
The intersection industry demand and industry supply gives the short run price and quantity
Therefor, the short run price and quantity are $40 and $3,150 respectively. This and can be shown with dotted black line.
So Therefore
At the current short run market price, the firms will produce in short run because this price is above the average variable cost
In the long, some firms will exit the market, given the current market price.
Answer:
The maximum investment is $6,360.111
Explanation:
Giving the following information:
The placement of a new surface would reduce the annual maintenance cost to $500 per year for the first 3 years and to $1000 per year for the next 7 years. After 10 years the annual maintenance would again be $2500.
We need to find the net present value. The maximum initial investment will be the amount that makes the NPV cero.
NPV=∑[Cf/(1+i)^n]
Cf= cash flow
<u>For example:</u>
Year 1= 500/1.05= 476.19
Year 3= 500/1.05^3= 431.92
Year 5= 1,000/1.05^5= 783.53
NPV= 6,360.111
The maximum investment is $6,360.111