Answer:
Paraguas should borrow at LIBOR + 2.000% and swap for fixed rate debt.
Lluvia should choose funding in floating rate
Explanation:
Paraguas wants the security of fixed rate borrowing; thus it should borrow at LIBOR + 2.000% and swap for fixed rate debt, in which Libor is 5.500%; their total cost at 7.5% is still lower than Fixed rate 12.0%
Lluvia prefer the flexibility of floating rate borrowing, and its rating is better; then it can enjoy lower cost of borrowing at 5%. However it may face the increase if LIBOR increase later; vice versa if LIBOR decrease, its cost of borrowing is able to reduce also.
Answer:
highest relative value highest dollar
Explanation:
The price to earning ratio is a financial metric used to value a company. it compares the price of a stock to the earnings of the stock. the higher the metric is, the higher the valuation of the firm
price to earning ratio (P / E) = market value per share / earnings
The higher the P/E, the higher the relative value of the firm relative to other firms. This is because investors are confident about the prospects of growth of the firm and are willing to pay a higher price for the stock of the company
Types of P/E ratio
1. trailing p/e - it is calculated by dividing current share price by the earnings per share for the past 12 months
2. forward p/e - it is calculated by dividing current share price by the estimated per share earnings for the next 12 months
Answer:
Monopolistic competition exists in industries that have many firms offering similar products or services. In monopolistic competition, those similar products are not perfect substitutes for one another. Barriers in entry and exit of these industries are low and decisions made by one firm do not directly affect its competitors. In the short term, a monopolistically competitive industry can incur losses nut <em>only if those loses are higher than the fixed costs the organization will stop operations</em>.
Answer:
$1,883.81
Explanation:
To calculate this, we use the formula for calculating the present value (FV) as follows:
PV = FV ÷ (1 + r)^n ……………………………………………. (1)
PV = Present value or the amount to invest in the CD = ?
FV = future value or the amount needed in three years = $2,000
r = interest rate = 2% annually = 2%/4 quarterly = 0.5% or 0.005 quarterly
n = number of period = 3 years = (3 × 4) quarters = 12 quarters
Substituting the values into equation (1), we have:
PV = 2,000 ÷ (1 + 0.005)^12 = 2,000 ÷ 1.0616778118645 = $1,883.81
Therefore, Angela should invest $1,883.81 in the CD.
A because then she can gain interest on her money