Answer: Supervisory Management.
Explanation:
Rodrigo is now a member of the Supervisory Management of his company. The Supervisory managers are individuals that oversee other employees within a specified department in a company, to ensure they are carrying out their jobs effectively.
Answer: a. $5.50
b. $6.1
c. $3,500,000
Explanation:
a. From the question, we are informed that Hawar International is a shipping firm with a current share price of $5.50 and 10 million shares outstanding and that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares.
We are informed that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares. This is a transaction and therefore, the value if the share won't be changed. So, the value for the share will still be $5.50.
b. If the only imperfection is corporate tax rate of 30%, the share price after this announcement will be:
= [30% × (20million/10million)] + $5.50
= [0.3 × 2] + $5.50
= $0.6 + $5.50
= $6.1
Therefore, the share price be after this announcement will be $6.1.
c. If the share price rises to $5.75 after this announcement, the PV of financial distress costs Hawar will incur as the result of this new debt will be:
= ($6.1 - $5.75) × 10,000,000
= $0.35 × 10,000,000
= $3,500,000
Answer:
Price lowers and becomes negative or -5.37 dollars
Explanation:
Market risk premium's formula could be written as dividends/price + dividend's growth rate. Therefore, we dividend growth rate according to the current price and dividend level equal to market risk premium - dividends/price or 0.15 - 1/15.43 = 0.086 or 8.6%. If the dividend growth rate rises by 25% than new one is 33.6%. Price is equal to dividends/market risk premium - dividend growth rate or in this case 1/0.15-0.336 or 1/-0.186 or -5.37 dollars. If the price is negative that would mean that any future selling of the stock would mean that ABC would have to pay in order to sell it.
Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.