Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Answer: $0
Explanation:
Forward contracts get their value from the cost and on December 1, there was no cost to Curtis as he Curtis had just signed the contract.
This means that the amount that should be recorded for the Forward Contract should be $0. Even though the contract is valued at $0, it will still need to be credited against the amount to be received to at least recognize that a forward contract was entered into.
Answer:
B) 15 decision variables, 8 supply/demand constraints.
Explanation:
To determine the number of decision variables all we have to do is multiply the number of groves by the number of processing plants = 3 x 5 = 15. There are 15 possible ways that oranges can go from one specific grove to one specific processing plant.
To determine the supply/demand constraints we add the number of groves (supply) and processing plants (demand) = 3 +5 = 8