Answer: Career assessments are surveys or tests that attempt to give insight into what type of career would be best for someone. There are four major types of career assessments: personality tests, interest inventories, skills assessments, and value assessments.Career assessment is a way to learn more about how well a variety of careers might suit you. Different types of assessments focuses on specific areas, such as skills, interests, or values.
Explanation:
Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
<span>Ernest is experiencing the effects of loss of status following the termination.
Once he lost his job, where he was respected as a good worker, he lost that status as well. Now, he is unemployed, and even though he has enough money to sustain himself, he isn't considered part of the workforce anymore, which obviously depressed him a bit, even though he doesn't know it yet.</span>
The decision that must the government of a country make and choose between increasing military spending and subsidizing wheat farmers is an example of <span>a guns or butter issue.
</span>The phrase "guns or butter" refers and explains the relationship between two goods that are important for a nation's economic growth. I<span>ncreasing military spending and subsidizing wheat farmers are both important.</span>
Answer:
Yes, she will (total profit of $15,730)
Explanation:
We must determine the future value of Angela house:
future value = present value (1 + appreciation rate)ⁿ
- present value = $98,760
- appreciation rate = 3%
- n= 5
FV = $98,760 (1.03)⁵ = $98,760 x 1.1592740743 = $114,490
now the difference between the future value and the present value = $114,490 - $98.760 = $15,730