Answer: A. the 99 principle
Explanation:
This strategy, often called "charm pricing," involves using pricing that ends in "9" and "99."
With charm pricing, the left digit is reduced from a round number by one cent. We come across this technique every time we make purchases but don’t pay attention. For example, your brain processes $3.00 and $2.99 as different values: To your brain $2.99 is $2.00, which is cheaper than $3.00.
How is this technique effective? It all boils down to how a brand converts numerical values. In 2005, Thomas and Morwitz conducted research they called "the left-digit effect in price cognition." They explained that, “Nine-ending prices will be perceived to be smaller than a price one cent higher if the left-most digit changes to a lower level (e.g., $3.00 to $2.99), but not if the left-most digit remains unchanged (e.g., $3.60 to $3.59).”
Answer:
c)Qualitative factors that affects outsourcing decision"
1)Quality of services :Whether the company to whom services are outsourced is capable enough or has sufficient experience in providing housekeeping services .A bad quality service can destroy customer /client relations .
2)Long term relations : whether the company to whom services are outsourced is trustworthy and is interested to maintain long term relations .
<h2>
Clarify the assignment would be the first step john should take to increase Kerry's responsibilities.</h2>
Explanation:
Option A: If a new work is assigned or an additional work is assigned, it is necessary to first explain about the new responsibility and clarify about the assignment. This would ensure Kerry to continue the work smoothly.
Option B: Feedback is always welcome but this is not the first step to add responsibilities.
Option C: Notifying others is the responsibility of John and not Kerry. So this choice is invalid.
Option D: Accountability though it is mandatory comes only in the closure part.
Answer:
$470,425
Explanation:
The computation of the amount reported as bond payable is shown below:
<u>Particulars Interest at 4.5% Interest at 5% Amortized UnAmortized CV</u>
<u> discount discount </u>
Starting value $30,500 $469,500
($500,000 - $469,500)
June 30 $22,500 $23,475 $975 $29,525 $470,425
($500,000 × 4.5%) ($469500 × 5%)
The six months rate would be the half of the rates given in the question
Answer:
$61,127,596
Explanation:
formula for the value of operations =
[Free Cash Flows (1 + growth rate)] / (WACC - growth rate)
where
We have D/E = 2 or D=2*E (debt-equity ratio)
Tax = T=35%,
Ks=10%,
Kd =7%
Kd*(1-T) = 7%*(1-35%) = 4.55%
WACC = Kd*(1-T)*(D/(D+E)) + Ks*(E/(D+E))
WACC = 4.55%*(2E/3E) + 10%*(E/3E)
WACC = 4.55%*(2/3) + 10%*(1/3)
WACC = 6.37%
Value of Ops = 2000000*(1+3%)/(6.37%-3%)
Value of Ops = $61,127,596
to be profitable it must receive for the product line $61,127,596