Answer:
$508
Explanation:
The total assessed value of the house is $319,550 (= $84,550 + 235,000).
The annual tax rate is calculated in 100s, therefore we must divide $319,550 by $100 = 3,195.5 which will be rounded up to 3,196 100s.
Now we multiply 3,196 x $1.91 = $6,104.36
to calculate the monthly payment we divide $6,104 by 12 = $508
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Well you can ask yourself which of these answers have to do with having a flexible mind. I would say having a flexible mind
helps you become a team player
because in order to work with other people you must have a flexible mind.
Answer:
cash flow budget
Explanation:
A cash budget estimates cash inflows and outflows (net cash flows) and is the basic tool for determining a company's borrowing needs, debt repayment, operating expenses, and short-term investments.
The difference between accounting and finance is that accounting relies on past events, while finance has to anticipate to future events. The basic and most important tool in finance is the cash flow budget. A company can have huge sales but if it doesn't enough cash to pay its expenses and debts, then it will not function properly.
Answer:
Financial and non-financial information for internal decision makers.
Explanation:
Managerial accounting is related to the information that is used for the management of the organization and its information is not widely used for external users. It is almost used by the internal decision makers. The information mostly relates to the effective running of its operations and control mechanism implications.