Answer:
= 9.5%
Explanation:
The weighted average cost of capital can be computed as follows:
After tax cost of debt :
= Before-tax cost of debt (1-T)
= 7.8% × (1-0.21)
= 6%
Market value
Equity = 105× 22= 2,310.00
Preferred stock = 25× 45= 1,125.00
Bonds= 98% × 1500=<u>1,470.00</u>
Type cost Market value Cost × equity
Equity 12.4 2,310.00 286.44
Preferred stock 8% 1,125.00 90.00
Bond 6% <u>1,470.00 </u> <u>1 90.58 </u>
4,905.00 467.02
WACC = (467.02/4,905.00 ) × 100
= 9.5%
Answer:
10.16 gallons of gas
Explanation:
To be exact, a US gallon contains 3.78541 liters.
So a gallon of gasoline contains 3.78541 liters of gasoline, which means that one gallon of gasoline costs 1.30€ x 3.78541 = 4.92€
If the visitor has 50€, he/she can purchase 50€/4.92€ = 10.16 gallons of gas
*Only the US, Myanmar and Liberia use the imperial system of measurement (e.g. miles, yards, feet, gallons, quarts, etc.) while the rest of the world uses the metric system (e.g. meters, kilometers, liters, etc.). But the US was one of the first countries in the world to formally adopt the metric system (since the 19th century), but the change was not mandatory, so most people continued to use the imperial system as part of the culture.
Answer:
$5.73(Approx).
Explanation:
Given:
= 0.32
Growth rate = 25% = 0.25
Number of year = 4
Growth rate after 4 year = 3% = 0.03
Required rate of return = 15% = 0.15
Computation of divined in 4 year:

Price of stock after year 4 = [Divined in 4 year × (1 + new growth)] /[Required rate of return - Growth rate after 4 year ]
Price of stock after year 4 = [0.78125 × (1+0.03)] / [0.15 - 0.03]
Price of stock after year 4 = [0.8046875] / [0.12]
Price of stock after year 4 = $6.70572917
Present value = Future value / 
Present value = $6.70572917 / 
Present value = $6.70572917 / 
$5.73(Approx).