Answer:
$ 20,857.65
Explanation:
The interest expense for the first interest expense is cash proceeds from the bond issuance multiplied by the 10% market interest rate adjusted for semiannual amount by multiplying by 6 months and dividing by 12 months.
Interest expense=cash proceeds*market interest rate*6/12
cash proceeds is $417,153
market interest rate is 10%
interest expense for the six-month period ending June 30 2019=$417,153*10%*6/12=$ 20,857.65
The first interest expense is closest to $ 20,857.65
Answer:
<h3>D. entrepreneurship
</h3>
Explanation:
- Entrepreneurship is one among the different types of productive resources that can be applied to produce goods and services.
- Enterprise is a human ability or an action of organizing the different types of productive resources to produce goods and services in the most profitable and productive way.
- It is a set of skills that individuals may use or apply while trying to produce a good.
- Keisha negotiating with her parents and friends to give them a share of profit if they rendered their goods and services and asking permission from her principal is an entrepreneurial tactic which she is using to make her cupcakes sale successful.
Answer:
The correct answer is letter "A": written disclosure, at first substantive contact.
Explanation:
In Real Estate, licensees must provide a written disclosure to potential buyers or sellers at first substantive contact, meaning for the very first time they get in touch with each other. This can happen also before entering into a listing agreement or showing up to the property. This rule applies in most states across the U.S.
Solution:
a. The first year depreciation = $3,160
The second year depreciation = $5,100
b. By considering 75% used for business purchase
For 2018 , for 7 months remaining
Depreciation = $3,160 x 75% ( 
= $1382.50
For 2019 ,
Depreciation = $5,100 x 75% = $3,825
Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%