Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000
Answer:
The correct answer is letter "C": Accommodating.
Explanation:
By accommodating managers have to adjust their plans according to current situations happening at the workplace. Problematic situations must be solved quickly but they can also represent a chance to spot weaknesses of the organization that should be reviewed. If a method of working shall be modified or if there is a need to use the company's resources to make adjustments on the issue, top managers have the power to do so.
Thus, <em>accommodating will be useful for the COO of Barcelona Restaurants to join his method of working with one of the manager's style.</em>
Answer:
increase price per ticket.
Explanation:
increase price per ticket in proportion to cost incurred.
set up an internal control system to ensure all revenue from ticket are well accounted for.
Answer:
1. Dr Equipment 36000
Cr Cash 9000
Cr Notes payable 27000
( To record entry of equipment purchase on cash and on promissory note)
Explanation:
Equipment = 36000
Paid in cash = 36000 /4 =9000 and balance 36000-9000=27000 to be signed promissory note.
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.