answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
2 years ago
12

Athena Company's salaried employees earn two weeks of vacation per year. It pays $816,400 in total employee salaries for 52 week

s but its employees work only 50. Record Athena Company's weekly journal entry to record the vacation expense:
Business
1 answer:
madam [21]2 years ago
4 0

Answer:

Weekly vacation expense  $628  

Explanation:

Total employees salaries $816,400

Weekly salary expense $15.700 ($816,400/52 weeks)

Vacation expense for two wweks $31.200 ($15.700 * 2 weeks)

Weekly vacation expense  $628 ($31.200/50 weeks)

You might be interested in
Andreas is a political consultant with his own firm. he travels the country and provides campaign advice for political candidate
Rus_ich [418]

Bills accounting profit is equals to revenue ($250,000) minus explicit (monetary) cost (50,000 and 30,000), while his economic profit is equals to accounting profit minus implicit (opportunity) cost (3,000 and 100,000). Accounting profit is $170,000 and Economic profit is $67,000.

<span>Economic profit is always lower than accounting profit because explicit costs and implicit costs are both deducted to revenue. Implicit costs are cost that he should have earned if he gives up his present resources. These costs are projected cost and are not yet incurred.</span>

6 0
1 year ago
Sarah is planning a party at a party hall. The meal option is $50 per person and includes the hall for free. The hall-only optio
Tomtit [17]

Answer:

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

Explanation:

given data

The meal option = $50 per person.

Hall free = $ 0 per person

total guest = 40

hall-only option = $1,500

external caterer = $30 per person

solution

when we go for meal option than hall free so total cost will be as

total cost = total guest  × $50 per person

total cost = 40 × $50

total cost = $2000

and

when we go for hall only option than total cost will be

total cost = total guest   × external caterer charge + hall-only option

total cost =  40  × $30 + $1500

total cost =   $2700

so

meal option  is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost  $2700

4 0
2 years ago
Caars Inc. issued a 120-day note in the amount of $360,000 on November 1, 2016 with an annual rate of 6%. What amount of interes
Arte-miy333 [17]

Answer:

The amount of interest accrued as of December 31, 2016 is $10,980.

Explanation:

On December 31, two months interest is accrued and this is equivalent to 61 days (30 days for November and 31 days for December).

Calculation of Interest accrued is as follows ;

Interest accrued =  $360,000 × 6% × 61/120

                           =   $10,980

3 0
2 years ago
Waunakee Metals expects sales for the year to be 100,000 units, with quarterly sales of 20%, 25%, 30%, and 25%, respectively. Th
Oliga [24]

Answer:

$394,500

Explanation:

expected quarterly sales of:

  • first quarter 20,000 units
  • second quarter 25,000 units
  • third quarter 30,000 units
  • fourth quarter 25,000 units

sales price $40 per unit

ending inventory of finished units = 20% of next quarter's sales volume

each unit requires 3 kgs of direct materials that cost $5 each kg

production needs for quarter 2 = quarter sales + ending inventory of finished units - beginning inventory of finished units = 25,000 units + (30,000 units x 20%) - (25,000 units x 20%) = 25,000 + 6,000 - 5,000 = 26,000 units

production needs for quarter 3 = 30,000 units + (25,000 units x 20%) - (30,000 units x 20%) = 30,000 + 5,000 - 6,000 = 29,000 units

         <u>Materials Budget for Quarter 2</u>

Units to be produced                          26,000

<u>Direct materials per unit                                3</u>

Total direct materials needed

for production                                      78,000

Ending direct materials                         8,700

(29,000 x 3 x 10%)

- Beginning direct materials                (7,800)

<u>(26,000 x 3 x 10%)                                           </u>

direct materials purchases                  78,900

<u>cost per kg                                                   $5</u>

cost of direct materials purchases   $394,500

5 0
1 year ago
1. Advertising is important for most companies, es- pecially companies such as P&amp;G that sells mostly to end customers. But,
omeli [17]

Answer:

1. Companies like P&G have their customer base consisting on end customers whose choice of toothpaste and towels which can change depending on multiple influencers like cost, other attractive features in competitors, freebies etc. Thus a strong customer focus and reach is essential to even retain the current customer base. Thus these companies need to focus on advertising to remain competitive in the current market atmosphere.

2. The numbers of advertising companies can be appropriately engaged based on cost and effectiveness as long as there are sufficient companies customizing the advertising and marketing efforts for the region in focus. If there are too many agencies running the advertising, the cost could be very high. If the number of agencies are decreased to too low and same advertising efforts are used in different type of demographic regions, the impact and effectiveness of the advertising could be less and not as effective as required. Thus choosing the sufficient number of agencies to reach all the required demographic regions is essential to balance the cost and effectiveness of advertising.

3. Innovation will always be rewarded in the current market atmosphere. If we look at the current market position of P&G, seeing that the they are currently placed in a good position with good presence in multiple products for different customer segments. Thus after studying the market and weighing all the aspects, it could make sense for P&G to consolidate and cut the less profitable businesses.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Calista is researching a career in nursing. Which career resource would most likely help improve her chances of getting a job in
    11·2 answers
  • Regarding the four-step closing process under the periodic inventory​ system, ________. A. Sales Revenue is closed with a credit
    11·1 answer
  • Flapper Jack's Pancake Restaurants Inc. sells franchises for an initial fee of $36,000 plus operating fees of $500 per month. Th
    9·1 answer
  • On July 8, Jones Inc. issued an $80,000, 6%, 120-day note payable to Miller Company. Assume that the fiscal year of Jones ends J
    9·1 answer
  • D. Shahi and K. Vaughn organize a partnership. Their partnership agreement states that Shahi will receive 40% of the partnership
    8·1 answer
  • Suppose a movie theater determines it can charge different prices to patrons who go to weekday matinees and people who attend ev
    10·1 answer
  • When the price of a candy bar is $1.00, the quantity demanded is 500 per day. When the price falls to $0.80, the quantity demand
    13·1 answer
  • National Business Machines manufactures two models of fax machines: A and B. Each model A costs $100 to make, and each model B c
    9·1 answer
  • A key objective for a retail layout is to A. expose customers to​ high-margin items. B. balance​ low-cost storage with​ low-cost
    10·1 answer
  • Jetz is the leading manufacturer of personal computers. In a recent year, it reported the following in dollars in millions: Net
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!