Answer:
The correct answer is option (A) $2,600
Explanation:
Given data;
The data given can be tabulated below for easy understanding
Pairs Flow Distance Flow distance
X-y 30 20 600
Y-Z 280 10 2800
Z-X 180 10 1800
Total flow = 600 +2800 + 1800 = 5200
To calculate the total weekly cost, we use the formula;
Total weekly cost is = Total flow * Cost of per load
= 5200 *0.5
$2,600
The answer top the question stated above is letter D. It would improve the economy's situation.
For F<span>riedrich Von </span>Hayek, less government intervention<span> meant more </span>economic freedom. He believed that if people are free to choose, then the economy runs more efficiently.
Thus, it would improve the economy's situation.
Answer:
$10,400 Favorable
Explanation:
The computation of labor efficiency variance for June is shown below:-
For computing the labor efficiency variance for June first we need to find out the standard hours
Standard hours = 0.5 hours per unit × 3,100 units
= 1,550 hours
Now, we will put it into formula
Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
= (1,550 - 510) × $10
= $10,400 Favorable
Therefore for computing the labor efficiency variance for June we simply applied the above formula.
Answer:
TurnBull's Weighted Average cost of capital is higher by 1.07% if the used common Equity to raised the capital.
Explanation:
First, using the WACC formula and using Retained earnings cost of Capital. we get the following outcome.
WACC = Debt W x after tax cost of Debt + Preferred Stock weight x Cost of capital + Equity W x Cost of Capital
WACC = 45% x 8.33% + 4% x 12.20% + 51% x 14.70% =
WACC = 3.75% + 0.49% + 7.50% = 11.73%
Second, using the WACC formula and using common equity cost of Capital. we get the following outcome.
WACC = Debt W x after tax cost of Debt + Preferred Stock weight x Cost of capital + Equity W x Cost of Capital
WACC = 45% x 8.33% + 4% x 12.20% + 51% x 16.80% =
WACC = 3.75% + 0.49% + 8.57% = 12.80%
Increase Cost using common equity over Retained earnings is (12.80% - 11.73% ) = 1.07%
Answer:
Q' = 213.80
Explanation:
P(d): production rate per day = 200
Ic: Installation cost = 120
D: Demand = 8000
D(d): demand rate per day = 32
Uc: Unit cost (holding) = 50
Applying into Production order quantity model formula
