Answer:
16.30%
Explanation:
Calculation for what the percentage of the company's capital structure consists of debt
Using this formula
rs=D1/P0+g
First step is to find the D1 using this formula
D1=(1+Dividend expected grow constant rate) *+Dividend per share
Let plug in the formula
D1=(1+0.07)*$2.00
D1=1.07*$2.00
D1=$2.14
Now let find the percentage of the company's capital structure Using this formula
rs=D1/P0+g
Let plug in the formula
rs=$2.14/$23.00+0.07
rs=0.09304947+0.07
rs=0.1630*100
rs=16.30%
Therefore the percentage of the company's capital structure consists of debt will be 16.30%
<span>Jason bought a used car and got a loan from his credit union
</span><span>The Overtons bought a new home and mortgaged it for 30 years.
</span><span>Tammy borrowed $40,000 in school loans to be paid back in 5 years.
</span>
Answer:
A manufacturer would likely make an entry in a market following the long-run process of beginning and expanding production in response to a sustained pattern of profits.
The stage of ability development is Justine at is now being a master. It is because he is now interested in learning how to play the piano and she has successfully passed every level of music book and is planning her own concert. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!