Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%
Answer:
1.
c. Many
d. Differential
c. Monopolistic Competition
2
b. Few
c. Identical
a. Oligopoly
3
a. One
a. Unique
d. Monopoly
Explanation:
A monopolistic competition is when there are many firms selling differentiated products in an industry. A monopoly has characteristics of both a monopoly and a perfect competition. the demand curve is downward sloping. it sets the price for its goods and services.
An example of monopolistic competition are restaurants
A monopoly is when there is only one firm operating in an industry. there are usually high barriers to entry of firms.
An example of a monopoly is a utility company
It is only the drug company that is permitted to sell the drug. So, it is the only firm in the industry. Also, it is the only firm that offers experimental AIDS drug, so its product is unique.
An Oligopoly is when there are few large firms operating in an industry. In the cab industry, it is a duopoly that exists. This is a type of oligopoly where there are only two firms in the industry. Consumers do not care about the cabs they enter or the different services offered by the companies, so, the product is identical
Answer:
True
Explanation:
As in the lean philosophy the production is based on specific customer demands, there are chances that when the order is received then the inventory required is not present and that the inventory is not held in hand.
Whereas in the traditional philosophy the production is based on the principle of budgets and sales forecast, accordingly the sales keeps on moving and the inventory is also held in hand prior to confirmation of order from customers.
Since there is no planning before the order is received from customers under lean, in emergency cases, or scarcity of resources, the inventory will fall short, and acquisition of inventory would not be easy.
Answer:
Market survey
Explanation:
For Donna to open a new business in which she will be successful and very profitable she needs to know what problem/need her new business/product can solve in the society. this is very important to know before engaging in any form of business because businesses that solve problem/needs of its community tend to strive better even in a bad economy.
The best marketing strategy to determine this need/want is called Market survey. this survey can be carried out by creating a one page questionnaire about her intended product and post/send it to the relevant audience for appropriate feedback and also to professionals in her intended product. the feedback she gets from the questionnaire will help inform her on the best product to sell.
Answer:
Accounting profit = $50
Economic profit = $10
Explanation:
Accounting profit = Revenue - Explicit cost
$60 - $10 = $50
Economic profit = Accounting profit - Opportunity cost
$50 - $40 = $10
I hope my answer helps you