To find: Breakeven point (in units)
Given: Number of hams sold = 11000
Sales revenue = $220,000
Variable cost = $55,000
Fixed cost = $24,000
Solution: Break-even point (in units) can be calculated as:-
Fixed costs / (sales price per unit-variable costs per unit)
Fixed costs = $24,000
Sales price per unit = total sales revenue/number of units = 220000/11000 =
$20
Variable costs per unit = total variable cost/number of units = 55000/11000 = $5
Putting values in the formula,
=24000 / (20-5)
=24000/15
=1600
Breakeven point (in units) = 1600 units
The introduction is the correct part of the cover letter
Answer:
C) minimize its weighted average cost of capital (WACC).
Explanation:
The weighted average cost of capital (WACC) is determined by multiplying the different costs of capital by their relative weight (proportional to the company's total capital structure). You must include all the sources of capital in order to calculate the WACC, e.g. common stock, bonds, bank loans, preferred stock and other long term debts.
The lower the WACC, the lower the discount rate for the company's cash flows.
Answer:
24.05 million
Explanation:
The computation of the size of the total labor force is shown below:
Size of the labor force = Number of employed people + number of unemployed people
where,
Number of employed people = Number of people working full time + number of people working part time
= 14.53 million + 4.9 million
= 19.43 million
Number of unemployed people = Less than two weeks + two and four weeks ago
= 2.90 million + 1.72 million
= 4.62 million
So, the size of the labor force is
= 19.43 million + 4.62 million
= 24.05 million