<span>Julio is using the foot-in-the-door technique. He is asking his professor for a smaller extension on the paper to which his professor agreed. He has gotten his "foot in the door", after which he decided to ask an even bigger request since the professor already agreed the first time figuring that it may work.</span>
Answer:
The correct value is $9600.
Explanation:
As the complete question is not given, the complete question is attached herewith.
Since 8 vacation weeks were not taken during 2016 , Yukon's 2016 income statement should report $9,600 ( 8 * $1,200) .
Journal Entry :
Debit Credit
Salary expense $9,600
Liability – compensated future absences $9,600
( To record vacations earned but not taken)
Answer:
Josefina is not maximizing her profits since she is making a loss of $0.25.
Explanation:
The marginal revenue is the total amount of revenue received from selling an additional unit of product while the marginal cost is the total cost incurred for producing an additional unit of product. The marginal cost and revenue can be compared to determine if producing and selling an additional unit is profitable or will cause a loss.
The profit/loss can be expressed as;
P/L=R-C
where;
P=profit
L=loss
R=total marginal revenue
C=total marginal cost
In our case;
P/L=unknown
R=marginal revenue per unit×number of units=1.50×1=$1.50
C=marginal cost per unit×number of units=$1.75×1=$1.75
replacing;
P/L=1.50-1.75=-$0.25
Since the marginal cost is greater than the marginal revenue, we can conclude that Josefina is making a loss of $0.25
Answer:
200 cans
Explanation:
Given that,
Selling price per can = $25
Variable cost = $17.50 each can
Fixed operating costs = $1,500
Marginal tax rate = 40 percent
Profit per unit = Selling price - Variable cost
= $25 - $17.50
= $7.50
PC’s operating break-even point:
= Fixed cost ÷ Profit per unit
= $1,500 ÷ $7.50
= 200 cans