Answer:
B. Each product, or job, uses the department to a different extent.
Explanation:
Departmental overhead rates uses a standard charge that is based on produced units attributed to a department.
Costs are applied with high precision.
When this model is used, the standard rate is multiplied by the number of units produced in the department, so there is no over allocation of resources.
For example if we consider the hours a machine operates. With a standard rate of $10 per hour, machine operation of 6 hours will give $10* 6 hours= $60
Explanation:
A corporate benefits plan is used as a relevant tool for the company to prepare for business and organize itself more strategically in the market.
For example, an employee benefit plan can offer several additional advantages that justify the company's mission and values of exercising corporate governance that prioritize the well-being of its employees. By offering advantages such as a health plan, the company consequently increases the incentive to work, motivates employees and becomes an attractive strategy for attracting good professionals in the market.
Answer:
The budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units
Explanation:
Since in the question, the ending inventory is 20% higher than beginning inventory.
So,
Let us assume the beginning inventory is based on 100. So, for ending inventory it would be 100 + 20 = 120
Now,
Method 1 : Ending inventory = 2,000 × 120 ÷ 100
= 2,400
Method 2 : Ending inventory = 2000 + 2000 × 20%
= 2000 + 400
= 2400 units
In both the methods, the answer is same
After considering the ending inventory, the budgeted could be calculated by using the equation which is shown below:
= Ending inventory + Forecast sales - beginning inventory
= 2,400 + 20,000 - 2,000
= 20,400 units
Thus, budgeted production of Product A for the year would be is 20,400 units.
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.
The question that is in appropriate is that are intact cash receipts deposited daily in the bank?
Explanation:
In a company before performing the audit the document that is provided to the employers of the company before the audit is the internal control questionnaire
Intact cash receipts can be deposited daily in the bank and there will be major need for a company to deposit the money in the bank and hence this question is inappropriate