Let $x = the cost per flower.
Number of roses sold = 20
Profit on 20 roses = $6
Cost = (30 roses)($x per rose) = $ 20x
Revenue = ($0.50 per rose)*(20 roses) = $10
Profit = $10 - $ 20x = $6
That is,
10 - 20x = 6
20x = 10 - 6
20x = 4
x = $0.2 = 20 cents
Answer: She paid 20 cents per flower.
Answer:
Journal Entries
1) Debit Salaries Expense $6,667 Credit Bank $6,667
2) Debit Fuel and Maintenance expense $600, Credit Bank $600
3) Debit Depreciation Expense $amount Credit Accumulated depreciation $amount
4) Debit Insurance Expense $amount Credit Bank $amount
5) Debit Benefit Expense $amount Credit Accrued Benefit Expense $amount
6) Debit Accounts Receivable ( total of all trips) $amount Credit Service Revenue $amount
Explanation:
The Question is incomplete but i will do the typical journal entries to the transactions without figures.
1) The salaries are for one month and in brackets there is a $80,000*1/12 calculation meaning the $80,000 is for the year, now if it was already recorded then we debit salaries payable $6,667 credit bank $6,667
4) Insurance expense is debited if it is paid as it is incurred but if it has an Prepaid insurance account then we credit the Prepaid insurance account instead of Bank.
Answer:
A. Take $1 million now.
Explanation:
A. If we take $1 million now the present value of the money is $1 million.
B. If we choose to take $1.2 million paid out over 3 years then present value will at 10% will be;
$300,000 + $300,000 / 1.2 + $300,000/ 1.44 + $300,000 / 1.728
$300,000 + $250,000 + $208,000+ $173,611 = $931,944
The present value of option B is less than present value of option A. We should select option A and take $1 million now.
Answer:
The correct option is D. integrated cost leadership/differentiation
Explanation:
Integrated cost leadership/differentiation is a business level strategy where differentiated products are offered in market at low cost.
Differentiated product signifies the unique characteristics the customer values and cost leadership signifies that the product is offered at the lower-cost, i.e., at a margin just above average costs.
It is useful in gaining wide customer base especially in a global frontier.
Answer:
$48.50
Explanation:
Harlow Corporation
First step is to calculate for Variable cost per unit:
Variable cost per unit =
$270,000 ÷ 20,000 units
= $13.50 per unit
Second step is to calculate for the cost function
Cost function :
Y = $630,000 + $13.50X
Y= $630,000 + $13.50(18,000)
Y=$630,000+$243,000
Y = $873,000
Therefore:
Total cost / number of units = total cost per unit$
Total cost =$873,000
Number of units= 18,000
$873,000 ÷ 18,000
= $48.50
Therefore the total cost per unit is $48.50