answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weqwewe [10]
1 year ago
8

XYZ Company manufactures a unique device that is used by internet users to boost Wi-fi signals. The following data relates to th

e first month of operation:
Beginning inventory 0 units
Units produced 40,000 units
Units sold 35,000 units
Selling price $120 per unit

Marketing and administrative expenses

Variable marketing and administrative expenses per unit $4
Fixed marketing and administrative expenses per month $1,120,000

Manufacturing costs
Direct materials cost per unit $30
Direct labor cost per unit $14
Variable manufacturing overhead cost per unit $4
Fixed manufacturing overhead cost per month $1,280,000

Using the information given, above:

a. Calculate unit product cost under the variable costing method and the absorption costing method.
b. Prepare an Income Statement under the variable costing method, as well as the absorption costing method.
c. Prepare a schedule to reconcile the net operating income under the variable and absorption costing methods
Business
1 answer:
Pie1 year ago
3 0

Answer:

XYZ Company

a. Unit product cost under:

1. variable costing method

Direct materials cost per unit                                              $30

Direct labor cost per unit                                                      $14

Variable manufacturing overhead cost per unit                  $4

Variable marketing and administrative expenses per unit $4

Total variable cost                                                               $52

2. absorption costing method:

Direct materials cost per unit                             $30

Direct labor cost per unit                                     $14

Variable manufacturing overhead cost per unit  $4

Fixed manufacturing overhead cost                  $32 ($1,280,000/40,000)

Total product cost per unit                                 $80

b1. Income Statement under the variable costing method

Sales revenue                             $4,200,000 ($120 * 35,000)

Cost of goods sold:

Variable cost of goods sold          1,680,000 ($48 * 35,000)

Variable marketing and admin        140,000 ($4 * 35,000)

Total cost of goods sold               1,820,000

Contribution margin                  $2,380,000

Fixed expenses:

Fixed marketing and

administrative expenses          $1,120,000

Fixed manufacturing overhead 1,280,000

Total fixed expenses               $2,400,000

Net operating loss                        $20,000

b2. Income Statement under the absorption costing method

Sales revenue                             $4,200,000 ($120 * 35,000)

Cost of goods sold:

Variable cost of goods sold          1,920,000 ($48 * 40,000)

Fixed manufacturing overhead    1,280,000

Less Ending inventory                   (400,000)

Total cost of goods sold              2,800,000

Contribution margin                   $1,400,000

Period expenses:

Marketing and Administrative:

Fixed                 $1,120,000

Variable                 140,000       $1,260,000

Net operating income                  $140,000

c. Schedule to reconcile the net operating income under the variable and absorption costing methods:

Net operating income under absorption = $140,000

Fixed cost absorbed in ending inventory =  160,000 ($32 * 5,000)

Net operating loss under variable =           ($20,000)

Explanation:

a) Data and Calculations:

Beginning inventory       0 units

Units produced    40,000 units

Units sold             35,000 units

Ending inventory   5,000 units

Selling price $120 per unit

Marketing and administrative expenses:

Variable marketing and administrative expenses per unit $4

Fixed marketing and administrative expenses per month $1,120,000

Manufacturing costs:

Direct materials cost per unit $30

Direct labor cost per unit $14

Variable manufacturing overhead cost per unit $4

Fixed manufacturing overhead cost per month $1,280,000

You might be interested in
It takes 3 minutes to load and 2 minutes to unload a machine. Inspection and packing times total 1 minute; travel between machin
oksano4ka [1.4K]

Answer:

(a) The ideal machine assignment time is 7 minutes

(b) Duration of the repeating cycle is 25 minutes. Yes, there will be idle operator time of 7 minutes

(c) Cost per unit produced if three machines are assigned to an operator is $13.88 per unit

Explanation:

Loading = 3 minutes

Unloading = 2 minutes

Run time = 20 minutes

Inspection and packing times = 1 minute

Operators cost $10 per hour

Machines cost $30 per hour

(a) Ideal machine assignment = Machine cycle time ÷ Operator time per machine

Here, Machine cycle time = run time + load time + unload time

= 20 + 3 + 2

= 25  minutes

Operator time per machine = load time + unload time + inspection and packing time = 3 + 2 + 1 = 6

Hence, Ideal machine assignment = 25 ÷ 6 = 4.166=4.17 machine

(b) The number of machine assigned is less than ideal machine assignment hence, Operator will be idle.

Duration of repeating cycle = loading time + unloading time + machine run time = 3+2+20 = 25 minutes

Idle operator time = Cycle time - (number of machines assigned × (load time+ unload time+ inspection and packaging time))= 25- [3×(3+2+1)]

=25-18

=7 minutes

(c) Total cost of per unit produced = ((cost per operator hour + number of machines assigned × cost of per machine hour) × ((loading & unloading time + machine run time)÷60) )) ÷ number of machine

=( (10+[3×30]) × ((3+2+20) ÷ 60)) ÷ 3

=(100 × .416) ÷ 3

= 25 ÷ 3

= $13.88 per unit.

0 0
2 years ago
A bakery sold apple pies for $11 and blueberry pies for $13. one saturday they sold a total of 38 pies and collected a total of
Nimfa-mama [501]
So first you know that if a is apple pies and b is blueberry that
$460=11a+13b in terms of price and you also know that the number
a+b=38
I solved that for either a or b (I chose a)
So
A=38-b
Them I plugged it in to the money equation to solve for b
460=11(38-b)+13b
460=418-11b+13b
460=418+2b
42=2b
B=21
Therefore you can do 38(total pies)-21(what b equals) to find the apple pies which would be 17 so a=17
Therefore the answer is B (17 apple and 21 blueberry)
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Modesto broker Killian Johnson has just received a money deposit and the related instructions from the buyer, Luis Alverez. Whic
jeka57 [31]

Answer: B. Deposit into Killian's account, then figure out his commission, deduct that number to arrive at the final amount (due to the principal) and then write a check to the principal for the monies due to him, within 3 business days.

Explanation: A broker is a person or organisation who acts in the place of a principal to transact business with a potential customer. a broker is responsible to his or her principal which means he or she or even if its an organisation receives instructions on how to dispose off certain item.

In an agent/broker and a principal relationship, the principal is the owner of the sum of money paid,hence Killian does have to pay into his account and figure his commission by himself, it is to be done by the principal who will eventually pay for the agreed commission to Killian the agent.

6 0
2 years ago
stock that has a current price of $25.00, a beta of 1.25, and a dividend yield of 6%. If the Treasury bill yield is 5% and the m
photoshop1234 [79]

Answer:

$30.2067

Explanation:

From the given question, using the dividend discount model

V_0 = \dfrac{D_1}{r - g}

where:

r is the Expected return on stock and be calculated as:

Expected return on stock = Risk free rate + Beta × (Expected Market Return - Risk free rate)

Expected return on stock = 5% + 1.25 × (14% - 5%) = 16.25%

However, the current price in this process will b used as the dividend price for all future expenses.

Dividend Yield = Current Dividend/The Share Price

Current dividend D0 = 6% × $25.00 = $1.50

D₁ = D₀ × (1 + g)

D₁ = 1.5 × (1 + g)

Thus, we can now employ the use of the growth dividend model (constant) to determine the value of g as follows:

25 = \dfrac{1.5 \times (1 + g)}{0.1625 - g}

By cross multiply, we have:

4.0625 - 25g = 1.5 + 1.5g

collect like terms, we have:

4.0625 - 1.5 = 1.5g + 25g

2.5625 = 26.5g

Divide both sides by 26.5, we have:

2.5625/26.5 = 26.5g/26.5

g = 9.67%

Similarly, suppose the value for the second year-end to be Y₂;

Then the constant growth dividend model can be computed as:

Y_2 = \dfrac{D_3}{r - g}

where;

D₃ = D₂ × (1 + g)

D₂ × (1 + g) = D₁ × (1 + g) × (1 + g)

D₁ × (1 + g) × (1 + g) = D₀ × (1 + g) × (1 + g) × (1 + g)

D₁ × (1 + g) × (1 + g) = D₀ × (1 + g) × (1 + g) × (1 + g)  = D₀ × (1 + g) × 3

D₃ = 1.5 × (1 + 9.67%) × 3

D₃ = $1.9876

Finally:

Y_2 = \dfrac{D_3}{r - g}

Y_2 = \dfrac{1.9876}{0.1625 - 0.0967}

Y₂ = $30.2067

7 0
1 year ago
What allows consumers to receive goods and services in a non-price rationing system?
Tatiana [17]
Non-price rationing system is commonly done by queuing (to resolve rationing problems brought by price ceilings) and by coupons (to restore buyer equilibrium). Favored customers who received special treatment from dealers when there is an excess demand, which means: owners giving goods and services to their friends, is another non-price rationing mechanism. I hope that this is the answer that you were looking for and it has helped you.
6 0
1 year ago
Other questions:
  • Bess wrote four checks last month, and these were the only transactions for her checking account. According to her check registe
    6·1 answer
  • Which payment option provides consistency in on-time bill payment? A) mailing a check B)making a payment by telephone C)submitti
    15·2 answers
  • A discount from the list, or retail, price offered to intermediaries is a(n) ____ discount.
    11·1 answer
  • The ________ database would most likely be found in the science and telecommunication industries.
    6·1 answer
  • The primary operating goal of a publicly-owned firm interested in serving its stockholders should be to a. Maximize the firm's e
    14·1 answer
  • A parent holding company sells shares in its subsidiary such that the parent now owns only 65% of the subsidiary and, thus, the
    6·2 answers
  • Amber and Emmet were recently hired by a marketing agency. While Amber is typically in a good mood​ always, Emmet appears to be
    13·1 answer
  • You currently own shares in Buckeye Mutual Fund (BMF). Your broker calls and recommends buying shares in a small-capitalization
    15·1 answer
  • Consider the following cash flow of company profits. A company earns $3600 in years 1, 2, & 3, from years 4 through 7 the pr
    9·1 answer
  • A manager can faithfully execute the decision making process but still end up with nothing of value if _________________________
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!