answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
2 years ago
10

A stock is bought for $23.00 and sold for $27.00 one year later, immediately after it has paid a dividend of $1.50. what is the

capital gain rate for this transaction
Business
1 answer:
Alenkinab [10]2 years ago
8 0
P1 = $27
P0 = $23

To solve:
Capital gain rate = (P1 - P0)/P0
Capital gain rate = ($27.00 - $23.00)/$23.00
Capital gain rate = $4/$23
Capital gain rate = 0.1739
Capital gain rate = (0.1739)(100)
Capital gain rate = 17.39%
You might be interested in
Rachel and Hogan have three children. To save on haircuts, Rachel cuts the three kids and Hogan's hair. Doing this saves them ab
Dvinal [7]

Answer:

They will have $37,595.23 in mutual fund in 15 years

Explanation:

<em>Step 1: Determine the present value of savings</em>

This can be expressed as;

Present value=monthly savings×number of months in 15 years

where;

monthly savings=$50

number of months in 15 years=12×15=180 months

replacing;

Present value=50×180=$9,000

<em>Step 2: Determine the future value of savings including interest</em>

This can be expressed as;

FV=PV(1+R)^N

where;

FV=future value

PV=present value

R=annual interest rate

N=number of years

In our case;

FV=unknown

PV=$9,000

R=10%=10/100=0.1

N=15 years

replacing;

FV=9,000(1+0.1)^15

FV=9,000(1.1)^15

FV=$37,595.23

They will have $37,595.23 in mutual fund in 15 years

3 0
1 year ago
A manufacturer of handcrafted wine racks has determined that the cost to produce x units per month is given by upper c equals 0.
Fantom [35]

Answer:

The cost per month is increasing at a rate $365.

Explanation:

Differentiation Formula

  • \frac{d}{dx}(x^n)= nx^{n-1}  
  • \frac{d}{dx}(a)=0             [ where a is a constant]
  • \frac{d}{dx}(ax^n)=a \frac{d}{dx}(x^n)= anx^{n-1}

Given that,

A manufacturer of handcrafted wine racks has determined that the cost to produce x units per month is given by

c=0.2x^2+10,000.

Again given that,

the rate of changing production is 13 unit per month

i.e \frac{dx}{dt}=13

To find the cost per month, we need to find out the value \frac{dc}{dt} when production is changing at the rate 13 units per month and the production is 70 units.

c=0.2x^2+10,000

Differentiating with respect to t

\frac{d}{dt}(c)=\frac{d}{dt}(0.2x^2)+\frac{d}{dx}(10,000)

\Rightarrow \frac{dc}{dt}=0.2\frac{d}{dt}(x^2)+\frac{d}{dx}(10,000)

\Rightarrow \frac{dc}{dt}=0.2\times 2x^{2-1}\frac{dx}{dt}+0

\Rightarrow \frac{dc}{dt}=0.4x\frac{dx}{dt}

Plugging \frac{dx}{dt}=13

\Rightarrow \frac{dc}{dt}=0.4x\times 13

\Rightarrow \frac{dc}{dt}=5.2x

\frac{dc}{dt}|_{x=70}=5.2\times 70 [ plugging x=70]

            =364

[ The unit of c is not given. Assume that the unit of c is dollar.]

The cost per month is increasing at a rate $365.

4 0
1 year ago
An upset forging plant will be built to produce 2,000,000 parts per year. The plant will operate for three 8-hour shifts per day
miv72 [106K]

Answer:

A. 16

B. 57.14

Explanation:

forging presses = 20

setup time = 3 hours

Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours

total workforce = 7 in all;

a. no of forged parts produced in a month ;

total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;

working hours a day = 8 ;

total no of working days = 21/month;

total no of batches produced n= 21*8/10.5;

n = 16;

so no of parts = 16 * 600 = 9600;

b. labor productivity P= parts /work hour;

P = 9600/21*8 = 57.14

3 0
2 years ago
Blair Housewares wants to add new products to its existing line of products. Managers are correct in believing that the purpose
Zinaida [17]

Answer:

False

Explanation:

The general purpose of idea generation is to come up with the largest amount of possible ideas, it doesn't matter how crazy they might seem.

The purpose of succeeding stages will be to funnel the ideas and only work and develop the most promising ones.

3 0
1 year ago
Ryan Co. sells major household appliance service contracts for cash. The service contracts are for a 1-year, 2-year, or 3-year p
ollegr [7]

Answer:

$475,000

Explanation:

The amount should be reported as unearned service contract revenues in Ryan's December 31, Year 1, and balance sheet will be the amount that has not expired in year 1 or outstanding service contracts that will expire in year 2 to year 4. Therefore,

Year 2 + Year 3 + Year 4 = $150,000 + 225,000 + 100,000 = $475,000 should be reported as unearned service contract revenues.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • The Wheat Company has used the LIFO method for inventory valuation since the start of business 15 years ago. The current year en
    10·1 answer
  • Classify each of the following costs as either​ unit-level, batch-level,​ product-level, or​ facility-level. a. Engineering cost
    9·1 answer
  • A company's Office Supplies account shows a beginning balance of $600 and an ending balance of $400. If office supplies expense
    7·1 answer
  • The decision situations wherein the decision-maker chooses to consider several possible outcomes and the probabilities of their
    12·1 answer
  • Nicola works as a manager at Marshall Manufacturing. The innovative staff at the company is regularly encouraged to suggest idea
    11·1 answer
  • Which of the following acquisitions would be considered the LEAST related? Group of answer choices A candy manufacturer purchase
    10·1 answer
  • Winter Company incurred direct materials costs of $500,000 during the year. Manufacturing overhead applied was $150,000 and is a
    5·1 answer
  • According to Twitter’s amended S-1 filed November 4, 2013, what were the estimated amounts of net proceeds to be received by the
    12·1 answer
  • Setrakian Industries needs to raise $96.2 million to fund a new project. The company will sell bonds that have a coupon rate of
    15·1 answer
  • YASHARI earns $27,000 per year, is single, and lives in Wyoming. She has $7000 in subsidized loans and another $19,000 in unsubs
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!