Answer:
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Explanation:
Given:
Future value of annuity due = $8,000,000
Rate of interest(r) = 10% = 0.1
Number of year (n) = 4 year
Annual deposit (PMT) = ?
Computation of annual deposit :
\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1+0.1)^4-1}{0.1} ](1+0.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1.1)^4-1}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(0.4641}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [5.1051]\\PMT = 1,567,060.39](https://tex.z-dn.net/?f=Future%5C%20value%5C%20of%5C%20annuity%5C%20due%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%20%5D%281%2Br%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2B0.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281%2B0.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%280.4641%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B5.1051%5D%5C%5CPMT%20%3D%201%2C567%2C060.39)
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Answer:
It is departmentalized in a functional way
Explanation:
Functional departmentalization is the type of organizational structure based on common job functions. In Mitchell's case all similar jobs, like legal or marketing, are grouped in one place or on the same floor. This type of organization provides space for further employee's specialization by putting staff in places where their skills can further develop.
Answer:
= $52.78 per share
Explanation:
<em>The value of a business can be determined using the free cash flow model. According to this model, the value of a firm is is the present value of its free cash flow discounted at the weigthed average cost of capital (WACC.)</em>
<em>The value of equity is the value of firm less value of other instruments (e.g debt and preferred stocks)</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt </em>
We can work out the the value per share using the steps below:
<em>Step 1</em>
<em>Calculate the total value of the firm</em>
Value of firm = 27.50/(0.1-0.07)
= $916.66 million
<em>Step 2</em>
<em>Calculate the value of equity</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt</em>
= $916.66 million - $125.0 million
=791.666 million
<em>Step 3</em>
<em>Calculate the value per share</em>
Value per share = Value of equity/ units of common stock
=$791.666 million/15 million units
= $52.78 per share
Answer:
$24 favorable
Explanation:
The formula to compute the variable overhead efficiency variance is shown below:
= (Actual machine hours - standard machine hours) × variable overhead per hour
where,
Actual machine hours is 2,270 machine hours
The standard machine hours is 2,280 hours and the standard variable manufacturing overhead rate is $2.40
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= (2,270 hours - 2,280 hours) × $2.40
= $24 favorable
Answer:
Public relations
Explanation:
Public relations refers to how a company builds its relationship with the community and its consumers.
What Magnificent Manufacturing's employees are doing is a very nice action, but it is done to grab the attention of the press and get "good press" for the company. This way the community will have a positive view about the company.