Enterprises or EPE was what was formed (sorry didn’t want to phrase it weird like that but you have to have 20 or more characters)
Answer: <em>Total Period Cost = $20,500</em>
Explanation:
Given :
Salary = $4000
Factory supply = $1000
Indirect labor = $6000
Direct material = $16000
Advertising expense = $2500
Office expense = $14000
Direct labor = $20000
Period costs are the costs incurring that do not tend to be a section of manufacturing process. Therefore, we compute the Period Cost using the following formula:
<em>
Period costs = Salary + Advertising expense + Office expense
</em>
<em>
= $4,000 + $2,500 + $14,000
</em>
<em>
= $20,500</em>
The question provides us with the following scenario: "Neil and Zack are working on a project that requires both research and presentation. Neil is better at research, so he gives the presentation to Zack. " A comparative advantage is when an agent is better at something or can produce something at a lower cost. Here, Neil can do research better, so the answer is: A.) Neil doing the research
Answer:
adjusted bank balance = $5205
Explanation:
given data
Bank balance as per bank statement = $6100
Deposit in transit = $270
Bank Service Charge = $24
Interest revenue = $21
Outstanding Checks = $810
Error made by book keeper = $400
to find out
adjusted bank balance
solution
we get here adjusted bank balance that is express as here
adjusted bank balance = Bank balance as per bank statement + Deposit in transit + Bank Service Charge + Interest revenue - Outstanding Checks - Error made by book keeper .......................1
put here value we get
adjusted bank balance = $6100 + $270 + $24 + $21 - $810 - $400
adjusted bank balance = $5205