Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000
Answer:
C. Diversification
Explanation:
Diversification is the process of a business enlarging or varying its range of products or field of operation.
Answer:
The answer is: B.) XYZ's product is a close substitute for the locally available goods.
Explanation:
A substitute product can be defined as a good a consumer perceives as similar or comparable to another good (e.g. cow and chicken meat). Generally speaking, when the price of one of these goods increases, the demand for its substitute good increases.
In this case, Darren believes that since XYZ´s product is cheaper it should sell better than its competition (close substitute goods).
Answer:
= $147.12
Explanation:
First, we determine the amount received by Mother in 199 9= $100
Based on this,
The Consumer Price Index in 1999 = 166.6
The Consumer Price Index in 2017 = 245.1
We then calculate the amount it would cost in 2017 to buy similar goods bought by mother in 1999
= Value in 2017 = Amount received in 1999 x (2017 CPI / 1999 CPI)
= $100 x (245.1/166.6)
= $100 x 1.471
= $147.12
This means that the baby shower gift received at $100 in 1999 will cost $147.12 to buy in 2017.