answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
2 years ago
7

Organic foods international has decided to increase its market share by hiring a marketing rep to visit businesses in the area a

nd invite their employees to shop at organic foods and attend monthly health events that take place at organic foods stores. each of the individual stores has hired two new employees to handle the anticipated increase in customer traffic. organic foods is using a _____ strategy.
Business
1 answer:
katrin2010 [14]2 years ago
4 0
<span>Organic foods is using a growth strategy. A growth strategy is a strategy companies use when they want to grow their product depth, customer basis or product knowledge. There are four broad growth strategies to help a company achieve success. The four main growth strategies are </span>diversification, product development, market penetration, and market development.  
You might be interested in
Fortune Company's direct materials budget shows the following cost of materials to be purchased for the coming three months: Jan
gladu [14]

Answer:

The expected January 31 Accounts Payable balance is $6,590

Explanation:

The December Accounts Payable balance is $7,900 - this is the 50% purchase amount in December and will be paid in January.

In January, Fortune Company will pay 50% purchase amount in December and 50% purchase amount in January.

Expected payment = $7,900 + 50% x $13,180 = $14,490

At January 31, the expected Accounts Payable balance:

$13,180 x 50% = $6,590

6 0
2 years ago
Wessner Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 6.20 Direct labor $
monitta

Answer:

d. $13.00

Explanation:

contributon margin = selling price - variable cost

sales price: $25 per unit

<u>list of variable cost:</u>

Direct mateirals              6.20

Direct labor                     2.80

variable overhead           1.45

sales commisions            1.00

adminsitrative variable<u>   0.55  </u>

total variable cost         12.00

$25 selling price per unit - $12 variable cost per unit =

$13 contribution margin per unit

This is the amount each units "contributes" to ay the fixed cost and make a gain during the period.

6 0
2 years ago
Closing entries with net income Automation Services Co. offers its services to companies desiring to use technology to improve t
Maksim231197 [3]

Answer: shown in the attachment

Explanation: also shown in the attachment

5 0
2 years ago
Toys-For-All is a toy manufacturing company. As the new production manager, Craig notices that the production unit has been unde
disa [49]

Answer:

Procedure that is used in order to produce the desired quantity of products being produced.

Explanation:

Based on the information being described in this scenario it can be said that the HR specialist will have Craig define the Procedure that is used in order to produce the desired quantity of products being produced. Without this information the HR specialist can not help him conduct a work flow analysis because he does not have the information required to know what the employees should be doing and how the current company is working.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

5 0
2 years ago
A population gathers plants and animals for survival. They need at least 360 units of​ energy, 300 units of​ protein, and 8 hide
stellarik [79]

Answer:

0 units of plants and 18 animals.

Explanation:

From the information provided, we know that this population must hunt at least 8 animals, to obtain the hides necessary to survive. When hunting such a quantity of animals, they would also obtain 160 units of energy and 200 units of protein. In terms of costs, this equals 80 hours of labor.

How can the population obtain the additional 200 units of energy and 100 of protein they need to live? They have two options: gather plants or keep hunting animals, of course, respecting the available quantities.

In the former case, at least 10 units of a plant would have to be gathered, this is the only way to obtain the additional units of energy and protein they are looking for. With 8 animals and 10 units of plants, they would have 460 units of energy, 300 of protein and 8 hides, and would have to invest 280 hours of labor.

If the population decided to reduce labor by gathering fewer plants (which is the activity that requires more time) but hunting the same amount of animals, it would obtain 430 units of energy, 290 units of protein and 8 hides. That means that it would not survive because it would not meet the requirement of 300 proteins.

Therefore, the only way to reduce hours of labor without risking survival would be gathering fewer plants but hunting more animals. Following this logic, the optimal amount would be 18 animals and 0 units of plants, as this would allow people to obtain the necessary resources to survive at the minimum cost in terms of labor. Furthermore, it would fit the physical limit of 27 units of plants and 23 animals. This combination would allow to obtain 360 units of energy, 450 of protein and 18 hides by investing only 180 hours of labor.

The attached image shows what happens when the quantity of animals is increased and that of plants is decreased until reaching the optimal combination of 18 animals and no units of plants.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • In January the price of dark chocolate candy bars was $2.00, and Willy’s Chocolate Factory produced 80 pounds. In February the p
    7·1 answer
  • Burton currently has $850,000 of long-term debt outstanding, 5,000 shares of preferred stock ($10 par) with a market price of $1
    13·2 answers
  • What was the 2012 net profit amount if the 2013 pro-forma net profit of $187,000 was based on a 22% increase?
    7·1 answer
  • An industry dominated by a few large firms, all of which struggle with product differentiation, is known as A. multi-domestic. B
    5·1 answer
  • Bob DeSlob is CEO of Westlake Inc. that manufactures and sells widgets. Bob has decided that a safety feature recommended by the
    6·1 answer
  • Jordan Broadcasting Company is going public at $50 net per share to the company. There also are founding stockholders that are s
    8·1 answer
  • Kosher Pickle Company acquires all the outstanding stock of Midwest Produce for $15.0 million. The fair value of Midwest's asset
    15·1 answer
  • Identify whether the following paragraph uses a direct, indirect, or semi-indirect organizational pattern.
    13·1 answer
  • Raktida is the manager a popular Italian Restaurant on Mott Street. She wants to predict her guest counts for the first week of
    10·1 answer
  • Jerry understands that expected click-through rate is one of three main factors that determine the quality score of an ad. What
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!