Answer is in the photo. I can only upload it to a file hosting service. link below!
tinyurl.com/wtjfavyw
Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600
Jim can recover even if he was negligent and violated the employer's rules.
Option D is correct.
<u>Explanation:
</u>
Employee compensation is a system that is publicly sponsored and pays financial benefits to employees who are injured during their work. The coverage of the employee is an insurance form that provides compensation for accidents or handicaps suffered by its employees.
The workers ' compensation act guaranteed that all employees injured at work received daily insurance and paid for hospital costs. By return, disabled workers earned the right to sue their bosses and supervisors for wrongdoing and earned the right to claim damages for pain and misery.
The payment for employees is basically a scheme of no consequence if the wounded employee is not at issue with the negligence of its own responsibility or the misconduct of his or her boss or friends, but only for his or her labor-related injuries is included in the injured workplace.
When an individual buy shares of a company's stock, They Gain partial ownerships in the corporation (option A)
If the individual buy 10 % of the total stocks, it means that individual own 10% of the company. If his ownerships goes above 50 % , he became a majority owner and basically can make all the decision in the company