Answer:
$3,850
Explanation:
The computation of the machine's second-year depreciation under the straight-line method is shown below:
= (Cost of the machine - salvage value) ÷ (estimated useful life)
= ($43,500 - $5,000) ÷ (10 years)
= ($38,500) ÷ (10 years)
= $3,850
In this method, the depreciation is the same for all the remaining useful life. Therefore, for the second year also, the depreciation expense is the same i.e $3,850
Answer:
- Tax Examiner
-
Equal Opportunity Representative
Explanation:
Usually tax examiners perform tasks like: reviewing tax returns, contacting taxpayers, verify data through audits, evaluation financial information, notifying taxpayers about overpayments or underpayments.
Equal opportunity representative main role is to monitor and evaluate compliance with equal opportunity laws, which means that they must investigate employment practices or alleged violations of the Equal Opportunity Act and other laws and regulations that prohibit work discrimination.
The answer is"$24".
This is how we calculate this;
<span>One bag of coffee beans is sold for $7 to a coffee shop
</span><span>which it sells to customers for a total of = $15
</span><span>second bag of coffee beans is sold directly to joan for = $9
</span><span>contribution to gdp from the purchases of coffee beans and coffee =
$15 + $9 = $24
</span>Gross Domestic Product (GDP) is the broadest quantitative measure of a country's aggregate financial action. More particularly, GDP represents the money related estimation everything being equal and administrations created inside a country's geographic outskirts over a predetermined time frame.
Answer:
Total assets turnover = 1.2 times
Explanation:
Total assets turnover tells the efficiency of a firm's assets in generating revenue.
The formula for total assets turnover is net sales over average total assets.
Total assets turnover = Sales / average total assets
Total assets turnover = 3010 / 2510 = 1.199 or 1.2 times
Answer:
Firm should hire the 4th worker as MR > MC.
Explanation:
Here, we are comparing the marginal cost of hiring 4th worker with the revenue generated by the 4th worker.
Marginal cost of hiring 4th worker:
= Total cost with 4 workers - Total cost with 3 workers
= $4,600 - $4,000
= $600
Total revenue generated by the 4th worker:
= Number of units produced by 4th worker × Price of each unit
= 50 × $15
= $750
Therefore, the firm should hire the 4th worker as the marginal revenue of 4th worker is greater than its marginal cost.