Answer:
$19.95
Explanation:
Breakeven is where when total Cost = Total Revenue,
Let Selling Price = X
Total Revenue = Total cost
X*800 = 10,600+6.70*800
800x = 15960
Hence, selling Price(X) = 15960/800 = $ 19.95
Answer: B. : a healthy cash reserve
Explanation:
For the company to be able to declare a Dividend, it's cash reserve needs to be healthy. For this to happen use the following formula;
Free cash balance = Available cash balance - Current Liabilities payable
= 827,000 - 436,000
= $391,000
After taking out the money that will be needed to pay the Current Liabilities, there would be an insufficient balance to pay off the Dividends of $400,000.
Their cash reserve is not healthy enough for the dividends to be declared.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
The correct answer is the option D: Decision Support System.
Explanation:
To begin with, <em>''Decision Support System''</em> or DDS is the name given to a type of information system whose main purpose is to help the users in the decision making process by given them support regarding data mining and the recollection of information in order to <u>present several alternatives that may help the user to resolve a problem that may be rapidly changing and not easily specified in advance</u>, for example unstructured decision problems.